Autor Tema: Pet faza u razvoju jednog trejdera  (Pročitano 34509 puta)

Van mreže JohnyG

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 79
  • Karma: 19
    • Pogledaj profil
Pet faza u razvoju jednog trejdera
« poslato: 09.01.2011, 22:37:00 »
NAPOMENA : OVAJ TEKST OBAVEZNO PROCITAJTE I PREPORUCITE
GA SVIM SVOJIM PRIJATELJIMA

PRVA FAZA: NESVESNO NEZNANJE
Prosecno zadrzavanje na prvoj fazi:  1-2 meseca.
Na prvom koraku Vi samo posmatrate trgovanje na Forex trzištu.
Znate, a i culi ste kako su neki ljudi upravo baš tu postali milioneri.
Nakon završetka kursa ili par procitanih knjiga sve Vam se cini sasvim jasno.
Cena se krece ili prema gore ili prema dole, ma kakvih tu tajni uopšte moze biti?
No, kao kada ste prvi put seli za volan, jednostavno ne izgleda baš tako jednostavno.
Krecete. Otvarate puno pozicija na puno valutnih parova i puni ste samopouzdanja.
Cena se okrenula protiv Vas? Nema veze, zatvarate poziciju i otvarate suprotnu.
No, kao za inat cena se opet okrece protiv Vas i opet, pa onda opet i opet...
Pocinjete sumnjati da nešto nije u redu s Vašim nacinom trgovanja.
U trenucima besa cini Vam se da trzište ima nešto licno protiv Vas.

DRUGA FAZA: SVESNO NEZNANJE
Prosecno zadrzavanje na drugoj fazi: 18-24 meseci.
Smogli ste snage priznati sebi da ne znate trgovati i evo Vas u drugoj fazi. Zelite nauciti, kad vec ne ide nikako drugacije.
Znate da Vas ceka puno posla. Citate svakojake clanke o Forexu na internetu i razmišljate o kupovini knjiga.
Zatim trazite tehnicke indikatore i sakupljate kao hrcak sve strategije trgovanja.
Niti na jednoj strategiji ne mozete se zadrzati dovoljno vremena kako biste se mogli uveriti
da li ona uopšte radi i da li odgovara Vašem psihološkom profilu.
U groznicavoj potrazi za novim tehnickim indikatorima zelite naci samo jedan tehnicki indikator,
onaj koji nikada ne greši, koga drugi zovu "Sveti Gral".
Saveti, koje dobijate od drugih starijih trgovaca cine Vam se neutemeljenima.
Trgovacki signali koji rade kod drugih trgovaca kod Vas zacudo ne rade.
Sigurni ste da znate bolje od njih samo što Vaš racun to ne pokazuje. Unutar te faze cak 3-4 puta ste izgubili
kompletan iznos na racunu. Sad Vam je jasno da ste gadno finansijski zabrljali.
Velika vecina ce u ovom trenutku odustati smatrajuci Forex prevarom. Poneki ce ipak nastaviti ulazuci jos vise vremena i truda.

TRECA FAZA: PROSVETLJENJE
Prosecno zadrzavanje na trecoj fazi: 1 dan.
Kada ste ulozili više dodatnog vremena i novca nego što ste u pocetku uopšte mogli i pretpostavljati,
pojavljuje se slabašno svetlo na kraju tunela.
Pocinjete shvatati da trgovacka strategija ili neki indikator nije ono glavno što Vam treba.
Karikirano, mozete uspešno trgovati koristeci se najobicnijim MA indikatorom
SAMO AKO potpuno kontrolišete sebe i vodite racuna o “money managementu”.
Sada Vas pocinju zanimati knjige o psihologiji trgovanja na Forex trzištu.
I napokon prosvetljenje: shvatate da niko, ni Vi pa ni neko drugi, ne moze reci u kom ce smeru
trzište krenuti za 15 minuta ili kroz nekoliko dana!
Sada krecete raditi samo na jednom valutnom paru i jednoj jedinoj strategiji.
Uvek koristite StopLoss i TakeProfit i uvek znate koliko tacno riskirate.
Otvarate pozicije samo kada Vaš sistem trgovanja govori o velikoj verovatnoci za ostvarenje profita,
a ako se otvorena pozicija pokaze gubitnickom ne panicite jer znate da niste pogrešili, nego jednostavno da “Sveti Gral”
ne postoji pa ste zadovoljni cinjenicom da Vaš sistem pokazuje mogucnost da zardi više novca nego što ga gubi.

CETVRTA FAZA: SVESNO ZNANJE
Prosecno zadrzavanje na cetvrtoj fazi: 6-8 meseci.
Sada otvarate pozicije kada Vam Vaš sistem govori da to radite.
Primate gubitne pozicije bez stresa i s istom lakocom kao i profite.
Više ne gubite velike sume novca na Forex trzištu, ali stanje racuna nestabilno oscilira.
Jednu nedelju izgubite 100 pipseva, drugu zaradite 100 pipseva. Balansirate.
Onda opet izgubite 50 pipseva, ali se "ne nervirate preterano" jer znate da cete ih vratiti.
Postupno postajete svesni toga da pocinjete davati dobre savete i polako sticete uvazavanje
drugih trgovaca s kojima pricate preko chata, foruma.
Polako, ali stabilno, zaradjujete sve više i više pipseva.

PETA FAZA: NESVESNO ZNANJE
Sada trgujete po ceo dan, na podsvesnom nivou – baš kao na autopilotu.
Trgujete s velikim lotima i zaradjujete 100 pipseva svaki dan. I to je normalno.
Potpuno vladate svojim emocijama i trgovac ste s racunom koji brzo raste.
Postali ste zvezda u trejderskom chatu/forumu, svi zele cuti Vaše mišljenje. Pitaju Vas.
U njihovim pitanjima Vi prepoznajete samog sebe od pre "samo" dve i po, tri godine.
Vi ih savetujete, ali pri tome dobro znate da Vaši saveti ne mogu dopreti do njih.
Oni za Vaše savete još nisu spremni. 
U ovoj fazi trgovanje Vas uopste ne uzbudjuje, posao je postao pomalo dosadan.....

Jedino što sada ponosno, uzdignute glave mozete reci: "Ja sam trejder!" 
« Poslednja izmena: 05.10.2011, 13:11:24 FXModerator »

Van mreže Tango

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 390
  • Karma: 23
    • Pogledaj profil
Odg: PET FAZA U RAZVOJU JEDNOG TREJDERA
« Odgovor #1 poslato: 09.01.2011, 23:39:22 »
 :) Odličan tekst (da zaslužuje da ceo bude napisan sa čćžšđ).
Тренд је једина сигурна ствар на форексу.

Van mreže sonym

  • Newbie+
  • *
  • Poruke: 29
  • Karma: 1
    • Pogledaj profil
Odg: PET FAZA U RAZVOJU JEDNOG TREJDERA
« Odgovor #2 poslato: 09.01.2011, 23:45:07 »
Svidja mi se tekst  :) Jedino sto me je malo zabrinulo ovo sto sam se prepoznao u (tek) drugoj fazi a ona traje prilicno dugo  :(
Candles Exhaust Themselves to Give Light to Man

Van mreže NenadPavlov

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 393
  • Karma: 43
    • Pogledaj profil
Odg: PET FAZA U RAZVOJU JEDNOG TREJDERA
« Odgovor #3 poslato: 10.01.2011, 00:40:49 »
Svidja mi se tekst  :) Jedino sto me je malo zabrinulo ovo sto sam se prepoznao u (tek) drugoj fazi a ona traje prilicno dugo  :(

Nemojmo biti bukvalisti. To je proces koji verovatno većina prolazi, ali vreme je relativan faktor, plus što su to suptilne faze. Od tebe zavisi koliko će to sve da traje, ne obrnuto! ;) Ako je napisano, nije uklesano u kamen.
"The best indicator for ANYTHING is between your ears."

Van mreže Nak

  • Poruke: 13
  • Karma: 3
    • Pogledaj profil
Odg: PET FAZA U RAZVOJU JEDNOG TREJDERA
« Odgovor #4 poslato: 10.01.2011, 00:50:18 »
Svaka cast na svim tekstovima ovog momka (ili devojke mozda?)...meni izgleda da je on (ili ona mozda?) sada vec presao (presla) i tu petu, i da se nalazi u sestoj fazi...predosecam da on njega (nje) mozemo dosta nauciti...

Van mreže sonym

  • Newbie+
  • *
  • Poruke: 29
  • Karma: 1
    • Pogledaj profil
Odg: PET FAZA U RAZVOJU JEDNOG TREJDERA
« Odgovor #5 poslato: 10.01.2011, 09:10:20 »
Svidja mi se tekst  :) Jedino sto me je malo zabrinulo ovo sto sam se prepoznao u (tek) drugoj fazi a ona traje prilicno dugo  :(

Nemojmo biti bukvalisti. To je proces koji verovatno većina prolazi, ali vreme je relativan faktor, plus što su to suptilne faze. Od tebe zavisi koliko će to sve da traje, ne obrnuto! ;) Ako je napisano, nije uklesano u kamen.
Nisam ja ni mislio bukvalno, ovo je vise bila sala. Htjeo sam istaci to da posle pocetne euforije i misljenja da sam vec postao trejder ova faza djeluje prilicno otreznjavajuce. Po meni mozda i najvaznija(najkriticnija) faza, buduci trejderi bi trebali prihvatiti svoje "SVESNO NEZNANJE" i nastaviti dalje sa ucenjem a vjerujem da odredjen broj pocetnika u ovoj fazi odustaje od forexa.
« Poslednja izmena: 10.01.2011, 09:31:47 sonym »
Candles Exhaust Themselves to Give Light to Man

Van mreže JohnyG

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 79
  • Karma: 19
    • Pogledaj profil
Odg: PET FAZA U RAZVOJU JEDNOG TREJDERA
« Odgovor #6 poslato: 10.01.2011, 09:26:37 »
Moram napomenuti da ovaj tekst nije izvorno moj. Imam ga vec dugo pa sam zaboravio gde sam ga preuzeo ali mislim da je sa jednog hrvatskog sajta a izvorno je mislim preveden sa ruskog. Nije mi bila namera da ga potpisujem kao svoj, jednostavno ne znam tacan izvor. U svakom slucaju vrlo tacno opisuje faze razvoja.

Van mreže Tango

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 390
  • Karma: 23
    • Pogledaj profil
Odg: PET FAZA U RAZVOJU JEDNOG TREJDERA
« Odgovor #7 poslato: 10.01.2011, 13:53:31 »
Svestan sam svog neznanja. Zato još uvek ne trgujem real.

Prosvetljenje mi je došlo kroz spoznaju da se ne može prediveti kretanje cene, barem ne mogu ja, a vidim da ne mogu ni vodeći analitičari (šarene tabele koju stavlja SuperFX u preporukama). Da li je sledeća sveća nastavak tekućeg trenda ili kanala, ili da li od nje polazi novi trend i da li će trajati, danima, nedeljama ili mesecima, to niko ne može da predvidi.

I pored toga što ne možemo da predvidimo, možemo da zaradimo (jedan od paradoksa forexa). Tako što možemo da dobro uđemo na siloviti proboj nekog nivoa i da pratimo trendove.

Mislim da sam načeo svesno znanje i to mi daje prijatan osećaj sigurnosti da ne moram da žurim, nego treba i dalje vredno da radim i da ispoštujem svaku fazu i da će plodovi doći sa 5. fazom, nesvesnim znanjem.
Тренд је једина сигурна ствар на форексу.

Van mreže SuperFX

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2575
  • Karma: 41
    • Pogledaj profil
Odg: PET FAZA U RAZVOJU JEDNOG TREJDERA
« Odgovor #8 poslato: 10.01.2011, 15:09:38 »
Psihologija i MM su u forex-u bitni i veliki kao i znanje.

Van mreže Majk Korleone

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 578
  • Karma: 30
    • Pogledaj profil
Odg: PET FAZA U RAZVOJU JEDNOG TREJDERA
« Odgovor #9 poslato: 10.01.2011, 15:20:44 »
Psihologija i money managment čine 90 posto uspešnog sistema trgovanja na forexu.
Ostalih 10 posto čine dobar ulaz i izlaz iz pozicije.

Tako da je moj savet svako ko hoće vremenski da skrati vreme prolaska kroz ove faze da otvori real account (cent) sa minimalnim novcem i da na njemu uči psihologiju, jer se na real accountu to najbolje nauči  ;)
« Poslednja izmena: 10.01.2011, 15:45:29 Majk Korleone »

Van mreže SuperFX

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2575
  • Karma: 41
    • Pogledaj profil
Odg: PET FAZA U RAZVOJU JEDNOG TREJDERA
« Odgovor #10 poslato: 10.01.2011, 16:17:54 »
Psihologija i money managment čine 90 posto uspešnog sistema trgovanja na forexu.
Ostalih 10 posto čine dobar ulaz i izlaz iz pozicije.

Tako da je moj savet svako ko hoće vremenski da skrati vreme prolaska kroz ove faze da otvori real account (cent) sa minimalnim novcem i da na njemu uči psihologiju, jer se na real accountu to najbolje nauči  ;)

U pravu si !
Video si i sam kroz moje postove da akcenat stavljam na što bržem otvaranju real acc. Ulog ne treba biti za početak veliki, i više nego dovoljno je otvaranje računa od 100$ u centima.
Smatram da to nisu velike pare i da svako od Vas tu cifru može sebi priuštiti.
S'tim dobijate mnogo više nego što možete izgubiti !

Van mreže NenadPavlov

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 393
  • Karma: 43
    • Pogledaj profil
Odg: PET FAZA U RAZVOJU JEDNOG TREJDERA
« Odgovor #11 poslato: 10.01.2011, 16:50:10 »
Evo i ja da potvrdim, kao mladi korisnik još mlađeg real računa, da je poprilična razlika u odnosu na demo. Svakim danom i svakim trejdom osetim i naučim ponešto o sebi što ne bih mogao na demou(barem nisam do sad).
"The best indicator for ANYTHING is between your ears."

Van mreže Majk Korleone

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 578
  • Karma: 30
    • Pogledaj profil
Odg: PET FAZA U RAZVOJU JEDNOG TREJDERA
« Odgovor #12 poslato: 10.01.2011, 18:13:10 »
Slazemo se SuperFX  ;)

Money managment je 50 posto uspeha na Forexu. Mozete biti uspesni sa samo 35 posto uspesnog pogadjanja u kom smeru ce krenuti i gde zavrsiti cena na trzistu, ako imate odnos broj osvojenih pipova u odnosu na broj pipova koji rizikujete 3:1. Niko ne moze da predvidi cenu (sa 100 posto uspesnosti), ali niko  ;).
Psihologija se uci na real accountu i iznosi 40 posto uspeha na Forexu (tako je tesko pridrzavati se svog sistema, pogotovu pocetnicima posle par neuspesnih trejdova). Tada proradi strah (posle par neuspesnih trejdova) ili pohlepa posle par uspesnih  ;) Najteze je drzati se sistema, ali to je jedino pravilo za uspeh.

I jedan savet za sve ljude koji su na pocetku Forex karijere. Drzite se prvih 6 meseci samo jednog para za trejd. Naucite taj par dobro pa tek onda mozete poceti jos sa jednim parom (moj predlog je eur/usd jer je najmanji spread kod skoro svih brokera). Svaki par ima svoje karakteristike.

Takodje zapamtite da kad stanete ispred platforme za trgovanje da imate tri opcije a ne dve, a to su kupi, prodaj ili ostani sa strane. Ovo je veoma bitno ako nesto ne ispunjava vase uslove trgovanja onda se ne trguje. Dve opcije su za one koji su dosli da se kockaju (i to je kazino sistem), a za one kojima je cilj da zarade za njih postoje tri opcije.




Van mreže SuperFX

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2575
  • Karma: 41
    • Pogledaj profil
PET FAZA U RAZVOJU JEDNOG TREJDERA
« Odgovor #13 poslato: 10.01.2011, 18:49:08 »

Van mreže Naum

  • Poruke: 38
  • Karma: 1
    • Pogledaj profil
Odg: PET FAZA U RAZVOJU JEDNOG TREJDERA
« Odgovor #14 poslato: 05.10.2011, 11:31:07 »
!?!?!?!?!

Zasto !?!?!?!?!

Zato sto se savetuju dve kontradiktorne stvari.
1. Savetuje se da se cvrsto drzimo jedne strategije (sistema) (ako je to uopste isto )
2. Strategija treba vremenom da se menja, prilagodjava, steluje.... i sta sve vec...

Da li to znaci da je vecina strategija uspesna ako se nje strogo pridrzavamo, samo neke vise neke manje, pa je zato potrebno to stelovanje. Ili jednostavno mora da se steluje strategija zbog promena samog forexa ( to naravno ne znaci promena tipa trenda posto bi strategija to trebala da predvidi).
KAKO uopste iskusni trejder zna kada treba da promeni strategiju ako je najbolji put za uspeh strogo se pridrzavati  pravila strategije???

Po meni ovde imamo problem sa tim sto teorija ne podrzava praksu!
U teoriji, cena u svakom momentu moze da ode gore i dole makar tik od nule do beskonacno.
U praksi postoji neki koliki toliki kanal u kojem se cena krece i u kojem nema sanse da izgubis na nekoj trgovini ako je prodaja malo iznad proseka i imas dovoljno novca i strpljenja da cekas da ode dole.

Gore navedeno objasnjenje iz prakse je prakticno garant da ako imas dovoljno novca nema sanse da izgubis ako pratis dupliranjem uloga posle svakog gubitka (cini mi se da sam citoa o takvoj strategiji na forumu). Ipak, mozda zato sto nemam dovoljno para, ta strategija mi se cini previse opasna :)

E sad! Pitaj Boga u kojoj sam ja fazi kada ovako razmisljam i igram se na demo racunu  ;D ;D ;D
ZNANJE x RIZIK = DOBIT