Autor Tema: Pet faza u razvoju jednog trejdera  (Pročitano 34502 puta)

Van mreže FXModerator

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5720
  • Karma: 65
  • www.forexsrbija.rs
    • Pogledaj profil
    • Forex Srbija
Odg: PET FAZA U RAZVOJU JEDNOG TREJDERA
« Odgovor #15 poslato: 05.10.2011, 13:07:01 »
1. Savetuje se da se cvrsto drzimo jedne strategije (sistema) (ako je to uopste isto )
2. Strategija treba vremenom da se menja, prilagodjava, steluje.... i sta sve vec...

Kratak odgovor da nema kontradiktornosti: recimo da ti imaš strategiju na osnovu nekih indikatora i do juče je ona extra rezultate davala sa npr. TP100, SL50; ali su se uslovi na tržištu promenili i sada radi sa TP200, SL100. Šta si ti uradio? Prilagodio se... ništa nisi menjao u samoj logici i postavci, samo si prilagodio svoje trejdanje trenutnoj situaciji na tržištu koje je promenljivo kao dečak u pubertetu ;)

Tako da samo ti piči na demu, uči i razvijaj se, doći ćeš i do pete faze, ne bojim se...

Van mreže Naum

  • Poruke: 38
  • Karma: 1
    • Pogledaj profil
Odg: Pet faza u razvoju jednog trejdera
« Odgovor #16 poslato: 05.10.2011, 13:58:43 »
Kao i uvek ... hvala  :)

Moram jos da ucim da bih shvatio mada nazirem da je strategija sustina a ovo ostalo su varijacije  8)

Izvinjavam se jer smaram, ako vi niste primetili ja jesam  :).... prosto sam takav tip da nesto mora da mi bude logicki potpuno ispravno da bih ga prihvatio  ;)
ZNANJE x RIZIK = DOBIT

Van mreže Vojvoda

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 124
  • Karma: 4
  • https://twitter.com/Forex_Matador
    • Pogledaj profil
Odg: Pet faza u razvoju jednog trejdera
« Odgovor #17 poslato: 11.10.2011, 18:22:10 »
Druga druže. Jednog dana odgovori će nami se sami "kasti".
Čekamo prosvetljenje
In this business, if you’re good, you’re right six times out of ten. You’re never going to be right nine times out of ten  -   Peter Lynch

Van mreže Naum

  • Poruke: 38
  • Karma: 1
    • Pogledaj profil
Odg: Pet faza u razvoju jednog trejdera
« Odgovor #18 poslato: 11.10.2011, 20:58:10 »
Hoce Vojvodo, ali sam u frci jer mi jedan odgovor na pitanje otvori jos par pitanja  ;D Valjda tako mora  ;)
Pozdrav!
ZNANJE x RIZIK = DOBIT

Van mreže darkopo

  • Poruke: 22
  • Karma: 1
    • Pogledaj profil
Odg: Pet faza u razvoju jednog trejdera
« Odgovor #19 poslato: 20.10.2011, 21:52:18 »
Imam nesto preko godinu dana skromnog iskustva (izgleda kao mgogo duze nego 1 god.  ;D ).

Od samog pocetka sam na pravom nalogu sa malim lotom.
Normalno da sam na pocetku stalno gubijo, ali po meni sa demo racunom je ono: ma pusticu ga pa sta bude, neka bude.
Isprobavao razne strategije i trazijo koja meni najvise odgovara.
Svake nedelje sam mislijo da sam nasao onu pravu, da bih na kraju shvatijo da svaka od poznatih strategija je dobitna neka manje neka vise pod uslovom da se striktno pridrzavas pravila iste.

Mislim da je kljucna stvar u mom napretku ustvari psiha i manje vise strategija.
Do skoro sam skoro uvek bio na M5 gde sam znao da u jednom danu napravim preko 100 pipsa na pocetu dana ali nekako mi je uvek bilo malo pa sam na kraju dana zavrsavo negativan.


Sada je sve sasvim drugacije. (citaj odrasto sam)
U poslednje vreme skoro da sam svaki dan vise nego pozitivan.
Nema ishitrenih ulaza, samo kada su sve kockice na svom mestu i H1 sto je bilo kljucna promena. (psihicki sam nestabilan  :o )

Sve u svemu moja preporuka je samo pravi nalog sa malim lotom jer to je ono kao kada se deca imucnih roditelja razbacuju sa novcem uvece preko leta dok onaj klinac koi je ceo dan pre  vecernjeg izlaska bio sa zidarima i fizikaliso, mnogo ce manje da potrosi jer zna kako ga je tesko zaradijo !

« Poslednja izmena: 20.10.2011, 21:54:20 darkopo »

Van mreže Naum

  • Poruke: 38
  • Karma: 1
    • Pogledaj profil
Odg: Pet faza u razvoju jednog trejdera
« Odgovor #20 poslato: 21.10.2011, 14:00:56 »
Potpuno se slazem sa tobom darkopo!!!

Hvala na prosvetljenju. Tacno sam postao "raspustena banda" u poslednje vreme sa demo racunom  :-[
ZNANJE x RIZIK = DOBIT

Van mreže NenadPavlov

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 393
  • Karma: 43
    • Pogledaj profil
Odg: Pet faza u razvoju jednog trejdera
« Odgovor #21 poslato: 24.10.2011, 16:13:49 »
Evo ponovo super infografika sa forex4noobs.com sajta, sajt je bio offline neko vreme pa sam izbrisao prošlu poruku..

Dakle:

"The best indicator for ANYTHING is between your ears."

Van mreže Majk Korleone

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 578
  • Karma: 30
    • Pogledaj profil
Odg: Pet faza u razvoju jednog trejdera
« Odgovor #22 poslato: 25.10.2011, 08:46:10 »
Evo ponovo super infografika sa forex4noobs.com sajta, sajt je bio offline neko vreme pa sam izbrisao prošlu poruku..

Dakle:



Odlična sličica sa objašnjenjima. Upravo je sve tako kako je i napisano  :)


Van mreže SuperFX

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2575
  • Karma: 41
    • Pogledaj profil
Pet faza u razvoju jednog trejdera
« Odgovor #23 poslato: 16.11.2011, 09:44:49 »

Van mreže Mitros

  • Poruke: 10
  • Karma: 0
    • Pogledaj profil
Odg: Pet faza u razvoju jednog trejdera
« Odgovor #24 poslato: 14.08.2013, 18:01:20 »
NAPOMENA : OVAJ TEKST OBAVEZNO PROCITAJTE I PREPORUCITE
GA SVIM SVOJIM PRIJATELJIMA

PRVA FAZA: NESVESNO NEZNANJE
Prosecno zadrzavanje na prvoj fazi:  1-2 meseca.
Na prvom koraku Vi samo posmatrate trgovanje na Forex trzištu.
Znate, a i culi ste kako su neki ljudi upravo baš tu postali milioneri.
Nakon završetka kursa ili par procitanih knjiga sve Vam se cini sasvim jasno.
Cena se krece ili prema gore ili prema dole, ma kakvih tu tajni uopšte moze biti?
No, kao kada ste prvi put seli za volan, jednostavno ne izgleda baš tako jednostavno.
Krecete. Otvarate puno pozicija na puno valutnih parova i puni ste samopouzdanja.
Cena se okrenula protiv Vas? Nema veze, zatvarate poziciju i otvarate suprotnu.
No, kao za inat cena se opet okrece protiv Vas i opet, pa onda opet i opet...
Pocinjete sumnjati da nešto nije u redu s Vašim nacinom trgovanja.
U trenucima besa cini Vam se da trzište ima nešto licno protiv Vas.

DRUGA FAZA: SVESNO NEZNANJE
Prosecno zadrzavanje na drugoj fazi: 18-24 meseci.
Smogli ste snage priznati sebi da ne znate trgovati i evo Vas u drugoj fazi. Zelite nauciti, kad vec ne ide nikako drugacije.
Znate da Vas ceka puno posla. Citate svakojake clanke o Forexu na internetu i razmišljate o kupovini knjiga.
Zatim trazite tehnicke indikatore i sakupljate kao hrcak sve strategije trgovanja.
Niti na jednoj strategiji ne mozete se zadrzati dovoljno vremena kako biste se mogli uveriti
da li ona uopšte radi i da li odgovara Vašem psihološkom profilu.
U groznicavoj potrazi za novim tehnickim indikatorima zelite naci samo jedan tehnicki indikator,
onaj koji nikada ne greši, koga drugi zovu "Sveti Gral".
Saveti, koje dobijate od drugih starijih trgovaca cine Vam se neutemeljenima.
Trgovacki signali koji rade kod drugih trgovaca kod Vas zacudo ne rade.
Sigurni ste da znate bolje od njih samo što Vaš racun to ne pokazuje. Unutar te faze cak 3-4 puta ste izgubili
kompletan iznos na racunu. Sad Vam je jasno da ste gadno finansijski zabrljali.
Velika vecina ce u ovom trenutku odustati smatrajuci Forex prevarom. Poneki ce ipak nastaviti ulazuci jos vise vremena i truda.

TRECA FAZA: PROSVETLJENJE
Prosecno zadrzavanje na trecoj fazi: 1 dan.
Kada ste ulozili više dodatnog vremena i novca nego što ste u pocetku uopšte mogli i pretpostavljati,
pojavljuje se slabašno svetlo na kraju tunela.
Pocinjete shvatati da trgovacka strategija ili neki indikator nije ono glavno što Vam treba.
Karikirano, mozete uspešno trgovati koristeci se najobicnijim MA indikatorom
SAMO AKO potpuno kontrolišete sebe i vodite racuna o “money managementu”.
Sada Vas pocinju zanimati knjige o psihologiji trgovanja na Forex trzištu.
I napokon prosvetljenje: shvatate da niko, ni Vi pa ni neko drugi, ne moze reci u kom ce smeru
trzište krenuti za 15 minuta ili kroz nekoliko dana!
Sada krecete raditi samo na jednom valutnom paru i jednoj jedinoj strategiji.
Uvek koristite StopLoss i TakeProfit i uvek znate koliko tacno riskirate.
Otvarate pozicije samo kada Vaš sistem trgovanja govori o velikoj verovatnoci za ostvarenje profita,
a ako se otvorena pozicija pokaze gubitnickom ne panicite jer znate da niste pogrešili, nego jednostavno da “Sveti Gral”
ne postoji pa ste zadovoljni cinjenicom da Vaš sistem pokazuje mogucnost da zardi više novca nego što ga gubi.

CETVRTA FAZA: SVESNO ZNANJE
Prosecno zadrzavanje na cetvrtoj fazi: 6-8 meseci.
Sada otvarate pozicije kada Vam Vaš sistem govori da to radite.
Primate gubitne pozicije bez stresa i s istom lakocom kao i profite.
Više ne gubite velike sume novca na Forex trzištu, ali stanje racuna nestabilno oscilira.
Jednu nedelju izgubite 100 pipseva, drugu zaradite 100 pipseva. Balansirate.
Onda opet izgubite 50 pipseva, ali se "ne nervirate preterano" jer znate da cete ih vratiti.
Postupno postajete svesni toga da pocinjete davati dobre savete i polako sticete uvazavanje
drugih trgovaca s kojima pricate preko chata, foruma.
Polako, ali stabilno, zaradjujete sve više i više pipseva.

PETA FAZA: NESVESNO ZNANJE
Sada trgujete po ceo dan, na podsvesnom nivou – baš kao na autopilotu.
Trgujete s velikim lotima i zaradjujete 100 pipseva svaki dan. I to je normalno.
Potpuno vladate svojim emocijama i trgovac ste s racunom koji brzo raste.
Postali ste zvezda u trejderskom chatu/forumu, svi zele cuti Vaše mišljenje. Pitaju Vas.
U njihovim pitanjima Vi prepoznajete samog sebe od pre "samo" dve i po, tri godine.
Vi ih savetujete, ali pri tome dobro znate da Vaši saveti ne mogu dopreti do njih.
Oni za Vaše savete još nisu spremni. 
U ovoj fazi trgovanje Vas uopste ne uzbudjuje, posao je postao pomalo dosadan.....

Jedino što sada ponosno, uzdignute glave mozete reci: "Ja sam trejder!"

Meni je ovo zaista predugacak period ... prosto nezelim da verujem da ce mi toliko trebati ....
bolje faks da sam upisao ... krace bi bilo

Van mreže mareindependent

  • Newbie+
  • *
  • Poruke: 1
  • Karma: 0
    • Pogledaj profil
Odg: Pet faza u razvoju jednog trejdera
« Odgovor #25 poslato: 15.11.2014, 01:36:52 »
Tacno i dobro napisano. Ko se istinski, iskustveno prepozna u prve 3-4 faze postigao je veliki uspeh. Sve ispod toga zahteva puno rada, ucenja, testiranja i sto je jos vaznije spoznaje realnosti ovog posla. Sto naravno nije strasno, vec samo jedan veliki ispit karaktera. Odlicno sto si ovo postavio.
Vidim da na temu niko nije odgovorio vise od 120 dana...ljudi ne bojte se iako zvuci upozoravajuce i ozbiljno - zelja, motivacija i veliki rad sa uzitkom koji sami sebi stvorite i nista nije tesko 8) Veliki pozdrav...