Autor Tema: Rad sa novcem (Deposit/Withdraw)  (Pročitano 138113 puta)

Van mreže FXModerator

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5720
  • Karma: 65
  • www.forexsrbija.rs
    • Pogledaj profil
    • Forex Srbija
Rad sa novcem (Deposit/Withdraw)
« poslato: 28.09.2010, 08:46:26 »
Ovde možete da pišete o vašim iskustvima o polaganju i povlačenju novca na i sa računa brokera.

Van mreže Butko

  • Poruke: 37
  • Karma: 0
    • Pogledaj profil
depositt
« Odgovor #1 poslato: 28.09.2010, 09:38:40 »
Najbolje je plaćati karticom. Najbrže ti stiže lova na real acc i to u punom iznosu (bez troškova transakcije).

Koliko  je meni poznato  ,mali  broj  brokera  uplacuje  preko  kartice ,pogotovo  za  ljude  sa nasih prostora   .  Obicno  koriste  wiretransfer  ,mooney booker  ,PayPal (koji  kod nas ne  postoji  )  .  Takodje  od  kako je kriza  ,zog mogucih problema  koji vrebaju  Visa  platise  ,ili Master  (zbog   mogucnosti  upadanja  u  minus  ,putem  zaduzivanja  preko  istoimene  banke  po puno  vecoj  kamatnoj  stopi )   mnogi  brokeri  uposte ne prihvataju  kartice  ,ili  cak  trzae  posebne uslove  placanja  preko  kartica  .
Pay Pal  još ne postoji, možda će biti iduće godine. Kod mog brokera uplate karticom idu sigurno i brzo a ako bi se desila neka
greška mogu poći kod njega i riješiti problem. Što se plaćanja tiče više nemam problema. Ranije, dok sam trgovao kod stranih
brokera dešavalo mi se da uplatu ne prime, ili da mi je ,,uknjiže,, tek poslije nekoliko dana.

Van mreže TheSage

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 444
  • Karma: 13
    • Pogledaj profil
Odg: Rad sa novcem (Deposit/Withdraw)
« Odgovor #2 poslato: 28.09.2010, 10:37:24 »
EDIT by FXModerator: Moneybookers se promenio u Skrill, a način otvaranja Skrill računa možete da vidite ovde.

Otvaranje Moneybookers računa i verifikacije adrese, platne kartice i dodavanje i verifikacija bankarskog računa

Moneybookers je veoma pouzdana elektronska banka sa sedištem u Londonu.
Osnovni podaci o bankarskom računu MNB
Account holder:   Moneybookers Ltd.
Bank:   Commerzbank
City/Town:   Frankfurt
SWIFT:   COBADEFF
IBAN:   DE23500400000581732500
Account currency:    EUR, USD, GBP, CAD, JPY, SGD, HUF, AED, SAR, QAR, MAD, JOD, TND, OMR, RSD, RON


a) Otvaranje računa
Račun možete otvoriti na ovom sajtu http://www.moneybookers.com popunjavanjem ličnih i adresnih podataka podataka u predviđena polja.  Odmah po otvaranju računa možete primiti novac sa nekog drugog MNB računa i da taj novac šaljete nekom drugom MNB računu u dozvoljenom tromesečnom limitu.
Na sebe možete otvoriti isključivo jedan račun na valutu po želji iz ponuđenog menija. Predlažem da otvorite račun u valuti USD pošto će uskoro USD da krene da raste te time štitite svoj novac u odnosu na druge valute.


b) Verifikacija adrese
U glavnom meniju MNB kliknite na My account a zatim u opciji  ACCOUNT STATUS kod Address kliknite na Verify i odradite proceduru do kraja. Nakon 3-5 dana dobićete iz Londona pismo u kome se nalazi kod za verifikaciju adrese. Treba postupiti po uputstvu iz pisma i verifikovati adresu. Ovim će vam se platni limit povećati.

c) Dodavanje i verifikacija platne kartice
U glavnom meniju MNB kliknite na My account a zatim u opciji ACCOUNT STATUS kod Credit/debit card kliknite na Verify i odradite proceduru do kraja. Na kraju procedure dobićete da u polje unesete neki iznos od 1.01 - 2.99 novčanih jedinica na koje ste otvorili račun. Ne popunjavajte nikakvu  cifru u polje već sačekajte dan-dva da vam se pojavi cifra koju treba da unesete. Nakon dan-dva, kada vam se pojavi cifra, odradite proceduru i time ćete verifikovati vašu platnu karticu bez ikakvih problema. Vodite računa da ispoštujete ovu proceduru jer smete da pogrešite 3 puta pošto posle treće greške ide druga procedura gde morate slati skeniranu karticu i td i td. (Ovo se meni desilo i zato upozoravam na ovu mogućnost)
Možete slobodno dodati koliko želite kartica.
Prijem i slanje novca putem platne kartice je instant  između vašeg računa na MNB i vašeg bankarskog računa na koji je vezana platna kartica.

d) Dodavanje i verifikacija bankarskog računa
Da bi ste dodali Vaš bankarski račun, morate od svoje banke, kod koje imate devizni račun, da zatražite da vam izdaju instrukciju za uplatu iz inostranstva. Taj dokument treba odmah da dobijete u banci.
U glavnom meniju MNB kliknite na My account a zatim u opciji  ACCOUNT STATUS kod Bank account kliknite na Add i odradite proceduru do kraja.
Ovde morate prvo popuniti SWIFT kod a to je šifra banke koja se sastoji od 8 velikih slova (Raiffeisen banka ima SWIFT kod  RZBSRSBG) a zatim treba da unesete Vaš IBAN (broj Vašeg računa) koji počinje sa RS i plus još 20 cifara.
Procedura prijema i slanja novca između MNB i Vašeg računa traje oko  2-3 dana.
Ukoliko još dodatno želite da povećate platni limit na MNB, onda možete odraditi i proceduru verifikacije bankarskog računa ali to je već ako imate ogromne novce pa želite da pravite velike investicije.

e) Punjenje MNB
Da bi ste napunili MNB postoji opcija prijema novca sa drugog MNB, punjenje sa platnom karticom i punjenje sa bankarskog računa.
Punjenje sa drugog MNB je jednostavno, date vlasniku MNB, koji treba da vam pošalje novac, Vaš mejl od MNB i on vam pošalje novac na vaš MNB.
Za instant punjenje MNB treba da imate verifikovanu platnu karticu a za punjenje MNB preko bankarskog računa treba da imate dodat bankarski račun i da postupite po instrukciji za uplatu na MNB. Ovu instrukciju treba da odštampate i da odnesete u vašu banku i da im izdate nalog da prenesu potrebnu količinu novca na račun po instrukciji.  Instrukcija, koju nosite u banku je ova ispod na slici ali mora da se vidi i ono crveno a  što sam ja pokrio pošto se radi o mojim podacima. Vašu instrukciju ćete skinuti sa Vašeg računa i ona se razlikuje od ove na slici samo po REFERENCE a to je vaš broj MNB računa

« Poslednja izmena: 02.04.2014, 23:19:41 FXModerator »

Van mreže Bankar

  • Poruke: 7
  • Karma: 0
    • Pogledaj profil
Odg: Rad sa novcem (Deposit/Withdraw)
« Odgovor #3 poslato: 28.09.2010, 14:18:03 »

Baš je lijepo, ako novac šaljete u inostranstvo, kontaktirati bankara ako novac ne stigne u roku od 2 radna dana, što je SWIFT standard. To se zna dogoditi, posebno ako su manje svote u pitanju (do 15.000 EUR) i posebno kada se šalje sa pravno inferiornih područja kao što su ova. 

Moje kolege bankari imaju filozofiju da im se ne žuri da traže novac pa onda počne zavlačenje. Kod nas nije, na putu je, stigla poruka a nema cover itt.

Mislim da je najbolje imati relaciju sa brokerima koje lično možeš dobiti telefonom ili mailom i koji imaju sigurne uplate karticama. One se tehnički brzo registruju (nema dodatnih troškova kao za doznake)  i važna je sigurnost gatewaya dok ne stigne pay pall na ova područja, što bi se moglo dogoditi 2012.godine.       

Van mreže Tango

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 390
  • Karma: 23
    • Pogledaj profil
Odg: Rad sa novcem (Deposit/Withdraw)
« Odgovor #4 poslato: 28.09.2010, 19:25:32 »
Ako sam dobro razumeo, otvaramo MNB da bi preko njega prebacili pare brokeru, odnosno on nama. Pre toga mi moram sa naše kartice prebaciti pare na MNB.

Imam problem što nemam platnu karticu. Pare mogu prebaciti iz banke sa wire transfer. Pretpostavljamda je to skuplja varijanta nego sa platne kartice? S druge strane imanje platne kartice redovne mesečne troškove njenog održavanja, i nemali prometa?

Šta mi je povoljnije, ne samo u smislu troškova, nego i vremena? Da li da izvadim platnu karticu ili ne, ako je da, kakvu (verovatno ne može sa svake da se plaća MNB-u)?
Тренд је једина сигурна ствар на форексу.

Van mreže TheSage

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 444
  • Karma: 13
    • Pogledaj profil
Odg: Rad sa novcem (Deposit/Withdraw)
« Odgovor #5 poslato: 28.09.2010, 19:55:25 »
Punjenje MNB sa bankarskog računa je besplatno prema MNB dok je trošak  punjenja platnom karticom 1.90%  od veličine naloga. Prenos novca platnom karticom je instant a bank transfer traje 2-3 dana.
Trošak povlačenja novca sa MNB na bankarki račun i na karticu je isti i iznosi 2.44$ po nalogu bez obzira na veličinu naloga.
« Poslednja izmena: 28.09.2010, 19:57:58 TheSage »

Van mreže Bankar

  • Poruke: 7
  • Karma: 0
    • Pogledaj profil
Odg: Rad sa novcem (Deposit/Withdraw)
« Odgovor #6 poslato: 29.09.2010, 11:21:57 »

Tango u banci možeš imati debitnu karticu (Visa electron) koja je vezana za tvoj devizni račun. Puniš je uplatom u banci bez problema a troškovi održavanja su ti kod većine banaka 0. Sa njom bez problema plaćaš preko Interneta.

Možeš dobiti i credit card (Master, Visa) ako imaš stalne mjesečne prihode koje banka koja ti izdaje karticu može verifikovati. Ona je u potpunosti sigurna i sa njom plaćaš što god hoćeš preko Interneta ili na POS terminalima. Troškovi održavanja su u zavisnosti od banke ali ti je kamata na minus obično visoka (takođe u zavisnosti od banke do banke). Puniš je uplatom na svoj račun u banci.

Wire transfer je uvijek skup i prilično nesiguran posebno za namjene koje trebaju biti brze kao što je Forex trading i sl. Kartica je sigurno racionalnija i efikasnija.       

Van mreže SuperFX

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2575
  • Karma: 41
    • Pogledaj profil
Odg: Rad sa novcem (Deposit/Withdraw)
« Odgovor #7 poslato: 29.09.2010, 11:58:54 »

Wire transfer je uvijek skup i prilično nesiguran posebno za namjene koje trebaju biti brze kao što je Forex trading i sl. Kartica je sigurno racionalnija i efikasnija.       

Pristalica sam da se wiretransfer koristi za veće sume novca, a za manja ulaganja kartice.
Nisam mišljenja da je wiretransfer nesiguran, kao i da nije brz !
U zavisnosti gde Vam je otvoren račun i preko koje banke takve će vam biti i brzine prenosa novca.
« Poslednja izmena: 29.09.2010, 12:03:20 SuperFX »

Van mreže markot

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 367
  • Karma: 40
  • Alea iacta est !
    • Pogledaj profil
Odg: Rad sa novcem (Deposit/Withdraw)
« Odgovor #8 poslato: 29.09.2010, 15:09:08 »
FXCM    dozvoljava  wire  transfer  i  do  100  eura  iako  je  minimlano  1k   dolara  , razlog-  jer  uplacujete  po  prvi  put  . Bankama  se  zbog  transakcionih troskova  ne isplati  da  ovim  putem  primaju  uplate  manje  od  1k  ,ali  eto  FXCM ima  tu  mogucnost  za  prvu  uplatu . Sto  se  tice kasnije  uplate  mora  se  ispostovati  standard  i  za  zemlje  3  svijeta  samo  je  ovaj  nacin  dostupan  ,jer  ne  postoji  PayPal .

  Ja  bih  preporucio  AtlasEforex  kod  kojeg  takodje imam  Live  racun  ,i  nacin  uplate  sredstava  je  preko  money bookera  i  preko  kartica  .Vrlo  jednostavno i transparentno  ...takodje imate  vrlo  dobru  Live  podrsku  za  sve  moguce  probleme  .
Ja  nemam  nikakve  koristi  od  promovisanje  bilo  kojeg  brokera  ,nego  govorim  iz  iskustva  ..vi provjerite  ;)

Van mreže markot

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 367
  • Karma: 40
  • Alea iacta est !
    • Pogledaj profil
Odg: deposit
« Odgovor #9 poslato: 29.09.2010, 15:26:49 »
Najbolje je plaćati karticom. Najbrže ti stiže lova na real acc i to u punom iznosu (bez troškova transakcije).

Koliko  je meni poznato  ,mali  broj  brokera  uplacuje  preko  kartice ,pogotovo  za  ljude  sa nasih prostora   .  Obicno  koriste  wiretransfer  ,mooney booker  ,PayPal (koji  kod nas ne  postoji  )  .  Takodje  od  kako je kriza  ,zog mogucih problema  koji vrebaju  Visa  platise  ,ili Master  (zbog   mogucnosti  upadanja  u  minus  ,putem  zaduzivanja  preko  istoimene  banke  po puno  vecoj  kamatnoj  stopi )   mnogi  brokeri  uposte ne prihvataju  kartice  ,ili  cak  trzae  posebne uslove  placanja  preko  kartica  .
Pay Pal  još ne postoji, možda će biti iduće godine. Kod mog brokera uplate karticom idu sigurno i brzo a ako bi se desila neka
greška mogu poći kod njega i riješiti problem. Što se plaćanja tiče više nemam problema. Ranije, dok sam trgovao kod stranih
brokera dešavalo mi se da uplatu ne prime, ili da mi je ,,uknjiže,, tek poslije nekoliko dana.

Mislim  da  se nismo  razumjeli  ,moguce  da  sam ostao nedorecen  . 
Kada  sam mislio  trgovanje  putem kartica  ,onda  sam  mislio  direktna  linija   
 ziro  racun --  Visa-----Vas  broker  .
To  je  rijetka  kombinacija  koju ostvaruju  inostrani  brokeri pogotovo  za  zemljama  3  svijeta  ,a  i  zbog  problema  placanja  kartica  koji  se  pojavio  u  svijetu  .

Obicno  je  relacija   sledeca  :

Ziro  racun -------Visa  kartica  -------Money booker (Pay pal... )  ---vas   broker  !
Dok  je  isplata  jednostavnija  .
Znaci  ,vi  morate  da otvorite  ziro  racun ....pa onda  karticu  koju  cete verifikovati  preko  vaseg Money Bookera  ,koji  je  ''umetnuto lice  '''  izmedju  vas  i vaseg  brokera  .  Broker na taj  nacin  se  naplacuje  od   Money bookera  ,i  ne moze  da vidi  vase  podatke  tj.  broj  kartice  .Ovo  je  princip  koji  vazi  i za  Pay Pal samo  je pitanje  kome  vise  vjerujete  . Za  nas  ,nazalost , je pitanje  dostupnosti  !Dok  recimo  kada  kupujete  na  Ebay  ,pored toga  sto  imate  PayPal opciju  vi  mozete  direktno da  platite  prodavcu  preko  vase  Vise  ,naravno  ako  njemu  odgovara  ovakav  vid  komunikacije  .

Van mreže markot

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 367
  • Karma: 40
  • Alea iacta est !
    • Pogledaj profil
Odg: deposit
« Odgovor #10 poslato: 29.09.2010, 15:31:05 »

Obicno  je  relacija   sledeca  :

Ziro  racun -------Visa  kartica  -------Money booker (Pay pal... )  ---vas   broker  !


...i  svako  naplacuje  svoju proviziju  .Mada  investitorima  najvise  odgovara  sigurnost, zato mnogi tolerisu  ovakve  transakcione  troskove  !

Van mreže Butko

  • Poruke: 37
  • Karma: 0
    • Pogledaj profil
Odg: Rad sa novcem (Deposit/Withdraw)
« Odgovor #11 poslato: 30.09.2010, 09:24:23 »
Markot u tvojoj relaciji imaš korak više u odnosu na mene.

Ja idem direktno sa Visa kartice prema mojem brokeru. Nema provizije a i moj broker iz Beograda  ima neku akciju da bi stimulisao uplatu karticama. Koliko ja prebacim njima na racun (imaju sigurne transakcije) toliko mi i odobre na realnom računu na Metatraderu (plus bonus), bez ikakve provizije i troškova.

Van mreže markot

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 367
  • Karma: 40
  • Alea iacta est !
    • Pogledaj profil
Odg: Rad sa novcem (Deposit/Withdraw)
« Odgovor #12 poslato: 30.09.2010, 22:46:13 »
Markot u tvojoj relaciji imaš korak više u odnosu na mene.

Ja idem direktno sa Visa kartice prema mojem brokeru. Nema provizije a i moj broker iz Beograda  ima neku akciju da bi stimulisao uplatu karticama. Koliko ja prebacim njima na racun (imaju sigurne transakcije) toliko mi i odobre na realnom računu na Metatraderu (plus bonus), bez ikakve provizije i troškova.

Sada  vec  mislim  da  ti  nisi  dovoljno  procitao  moj  predhodni  post , kada  nisam  naveo  da ne    postoji  ''direktna  linija  '' , vec  da je ona   rijetka  sa  inostanim brokerima  pogotovo  prema  zemljama   3  svijeta  . Nazalost  ,mi  pripadamo  toj  grupi  ..svidjelo  se  to  nama  ili  ne  .

Potom  pominjes  brokera  iz   Beograda   ?   Pa  bilo bi  normalno  da   broker  iz  zemlje ''3  svijeta ''  vjeruje  i  omoguci  trgovanje  osobi  koja zivi  u  zemlji  ''3  svijeta ''    preko  najednostavnijeg  nacina  posto  kod  nas  se  jos  uvijek  i  najvise , koristi  KESH    kao  primarno  sredstvo  placanja !

Domaci  brokeri  su  od  skora  poceli  sa  radom  kod  nas  ,a  ne zaboravimo  da  zakon  deviznog  trgovanja  /spekulativnog  trgovanja  jos  nije  kvalitetno  oformljen   .   Tako  da    nije   zabranjeno  ali  nije  ni dozvoljeno  ,sto  bi  znacilo;  ako  se  drzavi  hoce  ..mogu  da  ih zatvore  u  dan .  Skoro  sam  imao  priliku  na jednom sajmu  da  pitam  zvanicnike  iz Srbije  i  Hrvatske  za  zakon  o  deviznom  trgovanju  ....

P.S

Iako  mislim  da  je  ovo  najljepse  podneblje  za  zivot  ,i  ne   bih  se  mijenjao  ni  sa  jednim  zapadnjakom ili  istocnjakom  ,  ipak  nas  u  njihovom  cudnom  poretku  smatraju  zemljom  3 svijeta .   Licno  mi  smeta  to  poredjenje  ,ali  ne mogu  nista  preduzeti  protiv  toga  .

Van mreže Butko

  • Poruke: 37
  • Karma: 0
    • Pogledaj profil
Odg: Rad sa novcem (Deposit/Withdraw)
« Odgovor #13 poslato: 01.10.2010, 12:35:07 »
Markot, plaćao sam i ja karticom kod stranih brokera (Visa, ili Mastercardom koje imam a vlasništva su stranih banaka koje rade kod nas), i trebalo mi je nekoliko dana da ih primim na real acc. Kartica je jako udobno sredstvo plaćanja, nju koristim i da rezervišem hotel, avionske karte itd, izdaju ih banke i sav servis ide preko njih.  Što se tiče isplate, kada sam tražio povlačenje trebalo je da prođe i do mesec dana dok novac nije stigao na moj račun i to pošto sam telefonom zvao nekoliko puta. Imao sam osjećaj da su me stavili zadnjeg na listi isplata. 

Što se tiče pay palla da poznaješ bankarsku tehnologiju i kartično poslovanje osetio bi i sam da su mu banke koje ne vole konkurenciju glavni problem što ga još nema u Srbiji. Do tada su ove kartice ipak najefikasnije  i najracionalnije.

Van mreže markot

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 367
  • Karma: 40
  • Alea iacta est !
    • Pogledaj profil
Odg: Rad sa novcem (Deposit/Withdraw)
« Odgovor #14 poslato: 01.10.2010, 15:46:11 »

Što se tiče pay palla da poznaješ bankarsku tehnologiju i kartično poslovanje osetio bi i sam da su mu banke koje ne vole konkurenciju glavni problem što ga još nema u Srbiji. Do tada su ove kartice ipak najefikasnije  i najracionalnije.

Ja  nisam kazao da  sam ekspert  u bankarskom sistemu ,ali  ti sigurno nisi.  Nego ,vjerovatno je  to  balkanski sindrom  koji  ne  zeli da  prihvati  kritike  .  Uostalom  ,toliko od mene  u ovoj raspravi !

Srecno  !