Autor Tema: Kuda ide Japan ?  (Pročitano 6760 puta)

Van mreže SuperFX

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2575
  • Karma: 41
    • Pogledaj profil
Kuda ide Japan ?
« poslato: 30.10.2011, 09:58:57 »
Državni dug Japana u ovoj finansijskoj godini, koja se završava u martu 2012, mogao bi da naraste na 1.000 biliona jena (9.280 milijardi evra).
To je više od bruto domaće proizvodnje (BDP) čitave evrozone, koja je 2010. bila na nivou od 9.178 milijardi evra.

Ukupan dug Japana je drugi po veličini i tek je neznatno niži od državnog duga Sjedinjenih Američkih Država, koji je na dan 22. oktobra bio 14.940 milijardi dolara.

Dužničko opterećenje zemlje izlazećeg sunca, dvostruko veće od njenog BDP, nastavlja i dalje da raste, što se obrazlaže činjenicom da je japanska vlada primorana na prodaju obveznica, kako bi privukla sredstva neophodna za obnovu infrastrukture posle martovskog zemljotresa.

Japanska vlada je sem toga bila prinuđena da pomogne kompaniji TEPCO u nadoknadi štete nastale zbog havarije atomske centrale Fukušima-1. Svoje dužničke obaveze Japan izmiruje uglavnom u nacionalnoj valuti, što zbog skupog jena povećava pritisak na budžet.

Situacija u Japanu se kardinalno razlikuje od dužničkih problema ostalih zemalja, time što više od 90 odsto duga drže domaći invesititori, uveliko privikli da refinansiraju svoju vladu čak i uz nulte kamate.

Japanski investitori sem toga nisu orjentisani na rejtinge međunarodnih agencija Mudis, S&P ili Fič već koriste rejtinge Japanske agencije za kreditni rejting po kojima je suvereni rejting Japana na najvišem nivou.

Zbog toga u Japanu ne postoji rizik od neočekivanog i naglog pogoršanja situacije, ali je svima jasno da će se u dugoročnom periodu dužnička piramida pre ili kasnije srušiti. Pokretač tog kraha mogla bi da bude inflacija koja je Japan zaobilazila od kraja 1980-ih.

U slučaju da svet zapljusne inflacija zbog ogromne količine naštampanih dolara, evra, funti i franaka i Japan bi mogao da se suoči sa inflacijom od dva do tri odsto godišnje, pa bi vlada morala da izmiruje i kamatu na obveznice od tri do četiri odsto, što budžet ne bi podneo.

Kurs japanskog jena je na maksimalnom nivou u odnosu na američki dolar od Drugog svetskog rata. Jedan od prioritetnih pravaca centralne banke Japana morala bi da bude usmeren na slabljenje nacionalne valute kako bi se stimulisao izvoz. Slab jen mogao bi pozitivno da utiče na profit japanskih korporacija.

Rejting agencije Mudis i S&P su snizili rejtinge Japana ove godine, upozoravajući da vlada te zemlje nema realne planove za smanjenje dužničkog opterećenja, koje je najveće među razvijenim zemaljama.

Japanski premijer Josihiko Noda kaže da su državne finansije u "ozbiljnom stanju" i da je neophodno povećanje poreza kako bi se namirili troškovi obnove zemlje posle zemljotresa bez povećanja dužničkog opterećenja.

Vladin projekat predviđa povećanje korporativnog poreza od aprila 2012. u naredne tri godine i povećanje poreza na dobit od janura 2013. u narednih 10 godina. Eksperti ukazuju da Japan može samostalno da se izbori sa dužničkim problemima i da neće morati da traži pomoć drugih zemalja.

Niski porezi stimulisaće biznis u uslovima obnove zemlje, što će rezultirati rastom proizvodnje i prihoda, smanjenjem nezaposlenosti i omogućiti vladi da smanji budžetski deficit.

Analitičari prognoziraju da će 2012. ekonomija Japana teško ostvariti veći rast zbog visokog državnog duga i jake nacionalne valute.

Kurs japanskog jena je na maksimalnom nivou u odnosu na američki dolar od Drugog svetskog rata. Jedan od prioritetnih pravaca centralne banke Japana morala bi da bude usmeren na slabljenje nacionalne valute kako bi se stimulisao izvoz. Slab jen mogao bi pozitivno da utiče na profit japanskih korporacija.

Van mreže urosh1

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 638
  • Karma: 29
    • Pogledaj profil
Odg: Kuda ide Japan ?
« Odgovor #1 poslato: 30.10.2011, 12:45:37 »
Lep tekst , nema sta.

Ali mene zanima kako nastaju tolika zaduzivanja pojedinih zemalja ?! Ili je to samo politika MMF ? jer se dobro zna da mi u staroj SFRJ nismo mogli da se zaduzujemo vise od (ne znam tacno ali otprilike) 30% BDP , a sada mozemo videti da jedna Italija ima cak 145 % BDP i Japan ovoliko ?

Van mreže markot

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 367
  • Karma: 40
  • Alea iacta est !
    • Pogledaj profil
Odg: Kuda ide Japan ?
« Odgovor #2 poslato: 30.10.2011, 17:42:49 »
Lep tekst , nema sta.

Ali mene zanima kako nastaju tolika zaduzivanja pojedinih zemalja ?! Ili je to samo politika MMF ? jer se dobro zna da mi u staroj SFRJ nismo mogli da se zaduzujemo vise od (ne znam tacno ali otprilike) 30% BDP , a sada mozemo videti da jedna Italija ima cak 145 % BDP i Japan ovoliko ?

Nema velike  razlike izmedju zaduzivanja  zemalja,  i  zaduzivanja  obicnog  covjeka. Ako   osoba  pronadje  drugu  osobu  koja  je  spremna  da  mu  da kredit, iako  zna da  postoji  problem u vracanju ili krsenju pravila  pozajmljivanja, onda  se  dug  strmoglavo  povecava.  Danas,  za  razliku  od  50  godina  unazad, imate  puno vise  opcija  gdje  potrositi  novac-bilo individualno  ili  kolektivno.   Kada se  formirao EMU (Evropska  Monetarna Unija )  ,oni koji  su  predlagali  zakone bili su  medju prvima  koji su ih prekrsili. Vise  o tome imas  u radu  kojeg  sam postavio  na sajtu ( EU i Teorija  optimalnog valutnog podrucja ).

Van mreže SuperFX

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2575
  • Karma: 41
    • Pogledaj profil
Odg: Kuda ide Japan ?
« Odgovor #3 poslato: 31.10.2011, 06:28:45 »
Kurs japanskog jena je na maksimalnom nivou u odnosu na američki dolar od Drugog svetskog rata. Jedan od prioritetnih pravaca centralne banke Japana morala bi da bude usmeren na slabljenje nacionalne valute kako bi se stimulisao izvoz. Slab jen mogao bi pozitivno da utiče na profit japanskih korporacija.

I konačno intervencija BOJ-a na jenu, ko čeka taj i dočeka.

Lep početak nedelje, nema šta... :)

 :wave:

Van mreže montenegro

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 90
  • Karma: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Kuda ide Japan ?
« Odgovor #4 poslato: 31.10.2011, 07:14:16 »
 8)  Uhvatio val!!!! Samo vec kad su petljali mogli su  jos koji pip vise, koliko smo ih cekali  rostilj 

Van mreže SuperFX

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2575
  • Karma: 41
    • Pogledaj profil
Odg: Kuda ide Japan ?
« Odgovor #5 poslato: 31.10.2011, 07:30:25 »
8)  Uhvatio val!!!! Samo vec kad su petljali mogli su  jos koji pip vise, koliko smo ih cekali  rostilj

Ja sam ga u puno uhvatio... Xeexeee , sada ne trebam ništa da radim mesec dana, kako je to dobro... :)

Van mreže FXModerator

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5720
  • Karma: 65
  • www.forexsrbija.rs
    • Pogledaj profil
    • Forex Srbija
Odg: Kuda ide Japan ?
« Odgovor #6 poslato: 31.10.2011, 07:35:42 »
Hajde da čujemo, ko je koliko pipa u plusu na jen parovima ??

Najmanje bi ovako trebalo da bude....  ;D
« Poslednja izmena: 31.10.2011, 07:38:29 FXModerator »

Van mreže markot

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 367
  • Karma: 40
  • Alea iacta est !
    • Pogledaj profil
Odg: Kuda ide Japan ?
« Odgovor #7 poslato: 31.10.2011, 07:55:24 »
Hajde da čujemo, ko je koliko pipa u plusu na jen parovima ??

Najmanje bi ovako trebalo da bude....  ;D

Od  4 jen- para,  aktivirao mi  se  jedan AUD/YPU . Zbog  slippage ,nisu  se  aktivirali  USD/YPU,EUR/YPU,GBP/YPU  :(
Medjutim, imam otvorene  pozicije  na ostalim major parovima :)  ;)

Van mreže montenegro

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 90
  • Karma: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Kuda ide Japan ?
« Odgovor #8 poslato: 31.10.2011, 08:25:01 »
Evo ova moja crkavica  :odraditi:

Van mreže SuperFX

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2575
  • Karma: 41
    • Pogledaj profil
Odg: Kuda ide Japan ?
« Odgovor #9 poslato: 31.10.2011, 08:27:43 »
Evo ova moja crkavica  :odraditi:

Xexeee, nije ti loša crkavica. Spusti se sada malo do mora da upiješ još ovih malo sunčanih dana što je preostalo...

I obavezno stavi  8):P

Van mreže montenegro

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 90
  • Karma: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Kuda ide Japan ?
« Odgovor #10 poslato: 31.10.2011, 08:37:04 »
Ovo moramo poslusati 8) volim dan koji ovako pocne :D

Van mreže FXModerator

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5720
  • Karma: 65
  • www.forexsrbija.rs
    • Pogledaj profil
    • Forex Srbija
Odg: Kuda ide Japan ?
« Odgovor #11 poslato: 02.11.2011, 17:28:29 »
A ubacili smo i anketu na vrhu ove teme...

Van mreže silvija

  • Poruke: 5
  • Karma: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Kuda ide Japan ?
« Odgovor #12 poslato: 25.06.2012, 19:11:24 »
Japan bi mogao da bankrotira do 2017. godine, tako da investitori treba da kupuju akcije u drugim valutama, izjavio je Takeši Fudžimaki.

Fudžimaki, bivši savetnik milijardera Džordža Soroša, kaže da bi "Japan čak mogao i da bankrotira pre nego što se to dogodi sa Evropom".

On smatra da će posle bankrotiranja vrednost jena pasti 5-6 puta, odnosno do 400-500 jena za jedan američki dolar, pa preporučuje Japancima da se umesto jena okrenu stabilnijim valutama poput dolara.

Ovaj ekonomista dodaje i da će do 2014. godine državni dug Japana izneti 245 odsto bruto domaćeg proizvoda.


Fudžimaki takođe kaže da Japan zasad ne vidi načine izlaska iz krize. Tokio ima dve mogućnosti - da punom parom štampa novac do početka inflacije ili da proglasi bankrot, napominje on.

Izvor: Bloomberg

Van mreže markot

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 367
  • Karma: 40
  • Alea iacta est !
    • Pogledaj profil
Odg: Kuda ide Japan ?
« Odgovor #13 poslato: 25.06.2012, 22:02:20 »
punom parom štampa novac do početka inflacije



Jedan  jedini  nacin,  dodao  bih!  Finansirace  svoj  dug,  isto  kao  Ameri... oslabiti  valutu,  povecati izvoz.  Japan  i  jeste  izvozno  orijentisana  zemlja.