Autor Tema: Svi mi znamo - ali ne znamoooo  (Pročitano 28477 puta)

Van mreže debitant

  • Poruke: 26
  • Karma: 0
    • Pogledaj profil
Svi mi znamo - ali ne znamoooo
« poslato: 08.01.2012, 18:30:57 »
Kad govori covek o forexu, ne zna da li da bude iskren, jer realno to je kao kad otkrijes neku poslovnu tajnu. Sta to u poslovnom svetu znaci...pa to znaci gubitak, jer drugima otvaras oci, pocinju da te kopiraju i manje para za tebe. Zar ne? Mislim da je tako i sa forexom. Kad se govori o forexu ljudi su uglavnom istripovani, zaokupljeni analizama, psihom, pravilima koja sami sebi namecu. Ne kaze se slucajno: "Ako znas - radi, ako ne znas, uci druge".. Tako je to nesto. Stvarno uspesni trejderi nemaju ni vremena ni volje ni motiva da poklanjaju ljudima tajne svog zanata. Ali mene muci pitanje da li je forex zaista zanat ili borba sa vetrenjacama. Da uprostim - Nisam siguran da na forex trzistu svi nastupamo sa istim pravima, tj, da li smo svi ravnopravni, ne ukljucujuci tu novac. Evo recimo primer - postoji neka specijalna forex platforma (program), i nju koriste profi trejderi. Ona recimo moze da nam kaze koliki je protok novca, ponuda, potraznja... I jedno od glavnih pitanja koje me muci jeste kako se formira kurs na forexu? Recimo da govorimo samo o jednom instrumentu. Ja sam to definisao ovako: Recimo u pitanju je zlato. Ako je veca ukupna kupovina zlata od ukupne prodaje zlata, to znaci da je veca potraznja nego ponuda. Zar ne? Ako je veca potraznja da li to znaci da zlatu cena raste? To me buni. Ili mu cena pada...

Zatim, kad je u pitanju tik grafikon, to su trenutne oscilacije u minutu... I recimo dobijemo tik na gore za par pipa. Sta to u praksi znaci? Neko je kupio zlato ili prodao? I da li ukupna "zainteresovanost" za neki instrument utice na kurs? Recimo, ljudi izgube poverenje u neki instrument, grafik je tesko pratiti..i desi se da se malo ljudi odluci da trguje sa tim instrumentom, sta se onda desava? Znam ja da treba pratiti vesti, i pratim ih, ali ne znam kako neka vest utice na kurs nekog instrumenta... Jedino sto znam to je: jedni dobijaju-drugi gube. E sad posto je u pitanju globalno trziste sa velikim i malim igracima...Mozda je kljuc uspeha da se trejder ponasa nepredvidivo. Tj, znamo da su na foruxu vecina "gubitnici" I onda treba shvatiti kako razmisljaju ti prosecni ljudi - amateri. Da bi ostvario profit, trejder mora da postupa suprotno od ocekivanog. Znaci ne da prati masu, vec da postupa suprotno... Evo ja sam i sam na demo racunaima probao ovu strategiju i bila je uspesna... Znaci sta sam radio, pogledam grafikon i analiziram ga u svim periodama, od mesecnog do minutnog...i shvatim da ce recimo kurs da raste...ja onda umesto da uradim buy, ja uradim sell. Znaci prodam- radim suprotno i za iznenadjenje desi se da vecina ode na bay i sj*ebe se a ja odem na sell i dobijem... Tako da sve manje koristim indikatore, vec samo neki instinkt. Ali da li neko zaista moze da nam kaze pravu stvar. Ne verujem da moze. Forex je misterija.
Takodje sam vidjao da grafikon na nekom mestu kao da je prekinut, odskoci na gore ili dole. Pa se pitam sta je to? Dal neko "rucno" promeni vrednost. Jeste sve to lepo sto se tice zarade...ali treba biti mnogo pametan...jer su forex stvorili veoma pametni ljudi...zasto? pa da se obogate, naravno. A mi da osiromasimo, jer ne mogu da trguju sa marsom nego bas sa nama -  amaterima. Tu ne pomazu ni kursevi ni knjige i neka neko iskreno kaze da li mu je neka edukacija zaista pomogla..al iskreno... Ono sto treba znati to je kako funkcionise platforma...nista vise...sve ostalo je prodavanje magle i filozofija.... Informacije donose novac...nista drugo. Ali koje informacije...ne sigurno ove nase nepouzdane, nego informacije iz prve ruke...

Evo i ja filozofiram...ali voleo bih da se neko "profi" otvori i kaze kako sve to funkcionise sto se tice kursa? Ja sam ubedjen da postoje ljudi koji svesno mogu menjati kurs kako oni pozele i da bez obzira da li mi preko platforme prodajemo ili kupujemo, mi smo samo potrosaci, a oni koji stoje iza forexa su prodavci...mi eventualno mozemo da postanemo lopovi pa da im ukrademo nesto slucajno ili namerno sto su oni prevideli....

pozz...

Van mreže elite44

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 6219
  • Karma: 35
    • Pogledaj profil
Odg: Svi mi znamo - ali ne znamoooo
« Odgovor #1 poslato: 08.01.2012, 19:38:40 »
Dosta pogresno razmisljanje CITIRAM-Kad govori covek o forexu, ne zna da li da bude iskren, jer realno to je kao kad otkrijes neku poslovnu tajnu. Sta to u poslovnom svetu znaci...pa to znaci gubitak, jer drugima otvaras oci, pocinju da te kopiraju i manje para za tebe. Zar ne? Mislim da je tako i sa forexom. Kad se govori o forexu ljudi su uglavnom istripovani, zaokupljeni analizama, psihom, pravilima koja sami sebi namecu. Ne kaze se slucajno: "Ako znas - radi, ako ne znas, uci druge".. Tako je to nesto. Stvarno uspesni trejderi nemaju ni vremena ni volje ni motiva da poklanjaju ljudima tajne svog zanata. Ali mene muci pitanje da li je forex zaista zanat ili borba sa vetrenjacama. -------Forex kao i ostale berze su mesto dge se oplodi novac.Objavljivanjem profitabilnih str ,i jos ako je u realnom vremenu,tome ko je objavi ne steti nista i drugi koji je rade dobijaju oplodjeni novac,market mejkeri imaju ptoblem,trgovanjem kog ECN brokera svima dobro ako se ima uspesna STR,uspesnom str se vuce oplodjeni novac ,a ko gubi niko apsulutno niko,zato sto je taj oplodjeni novac imao uplatu depozita ili pokrice.Sve je vise STR u realnom vremenu,a samim tim i oplodjenog novca kao proizvoda ispesne oplodnje.Sto se tice te oplodnje novca nemam predrasuda,to je naj cistiji novac.Deca se radjaju oplodnjov,ali za njih ne treba depozit vec neciji cef ili volja,nagon ili sta vec ,proizvodi te oplodnje poznato je svima u kakvom su stanju .oni su samo broj u vecini zemalja.

Van mreže expertx

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 234
  • Karma: 11
    • Pogledaj profil
Odg: Svi mi znamo - ali ne znamoooo
« Odgovor #2 poslato: 08.01.2012, 20:17:39 »
U ovome se slažem sa debitantom
Citat
Stvarno uspesni trejderi nemaju ni vremena ni volje ni motiva da poklanjaju ljudima tajne svog zanata.

Ovo sam iskusio i osobno jer ako želiš biti uspješan trejder malo je vremena da možeš o svemu pisati a još manje raspravljati o svojoj strategiji.

Van mreže debitant

  • Poruke: 26
  • Karma: 0
    • Pogledaj profil
Odg: Svi mi znamo - ali ne znamoooo
« Odgovor #3 poslato: 08.01.2012, 20:26:03 »
Hvala expertx. Ali jos uvek tragam za odgovorom, kako se to menja kurs na forexu? Da li mi recimo prosecni trejderi kad se svi saberemo imamo neki uticaj na kurs, ili smo mi ovde da samo predvidimo kako ce neko da promeni kurs.... Recimo prost primer. Svi mi, recimo nas milion i vise, u istom trenutku postavimo buy poziciju na EURUSD u vrednosti od 1 lot-a...To je ogroman novac... Da li ce da se dogodi tik na gore ili dole? Hvala.

Van mreže elite44

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 6219
  • Karma: 35
    • Pogledaj profil
Odg: Svi mi znamo - ali ne znamoooo
« Odgovor #4 poslato: 08.01.2012, 20:32:40 »
Dosta pogresno razmisljanje CITIRAM-Kad govori covek o forexu, ne zna da li da bude iskren, jer realno to je kao kad otkrijes neku poslovnu tajnu. Sta to u poslovnom svetu znaci...pa to znaci gubitak, jer drugima otvaras oci, pocinju da te kopiraju i manje para za tebe. Zar ne? Mislim da je tako i sa forexom. Kad se govori o forexu ljudi su uglavnom istripovani, zaokupljeni analizama, psihom, pravilima koja sami sebi namecu. Ne kaze se slucajno: "Ako znas - radi, ako ne znas, uci druge".. Tako je to nesto. Stvarno uspesni trejderi nemaju ni vremena ni volje ni motiva da poklanjaju ljudima tajne svog zanata. Ali mene muci pitanje da li je forex zaista zanat ili borba sa vetrenjacama. -------Forex kao i ostale berze su mesto dge se oplodi novac.Objavljivanjem profitabilnih str ,i jos ako je u realnom vremenu,tome ko je objavi ne steti nista i drugi koji je rade dobijaju oplodjeni novac,market mejkeri imaju ptoblem,trgovanjem kog ECN brokera svima dobro ako se ima uspesna STR,uspesnom str se vuce oplodjeni novac ,a ko gubi niko apsulutno niko,zato sto je taj oplodjeni novac imao uplatu depozita ili pokrice.Sve je vise STR u realnom vremenu,a samim tim i oplodjenog novca kao proizvoda ispesne oplodnje.Sto se tice te oplodnje novca nemam predrasuda,to je naj cistiji novac.Deca se radjaju oplodnjov,ali za njih ne treba depozit vec neciji cef ili volja,nagon ili sta vec ,proizvodi te oplodnje poznato je svima u kakvom su stanju .oni su samo broj u vecini zemalja.
Recimo da se uspesnom str vuce dnevno i 50 i vise posto  od prometa, ne gubi niko ni centralne banke ama bas niko,opet se uplacuje depozit promet se uvecava,ja tu nevidim ama bas nista lose,vec bolii zivot,tako isto sa robotizacijom da ne valja jer tako radnici gube radna mesta,pa u drzavama u kojima se vodi briga o gradjanima,roboti se uvode da bi se olaksalo narodu ali im se isto tako daju mesecna sredstva za zivot,nisu prepusteni sami sebi.To je neki bolji svet cemu teze dobri ludi.Nikoga na svetu nije na stetu od povlacenja oplodjenog novca,vec ako ne bih ulozio depozit i pokrao ga.Svi ti sto su protiv berza upravo to i hoce,e da  je kako ovim nasim sa nasih prostora dozvoliti,da oni uvedu svoje poslovanje,da ih prebace u slamarice tu su im naj sigurnije,oni bi da se seksaju ,al da im ne udje da izvinete,e to na berzama ne moze,tako da je berzansko trgovanje naj postenije u odnosu na sva ostala znana i neznana trgovanja.
« Poslednja izmena: 08.01.2012, 20:35:40 elite44 »

Van mreže debitant

  • Poruke: 26
  • Karma: 0
    • Pogledaj profil
Odg: Svi mi znamo - ali ne znamoooo
« Odgovor #5 poslato: 08.01.2012, 20:46:34 »
Razumem ja elite sta ti kazes...ali to bi bilo realno kada bi poluga bila 1:1, znaci ulozim, investiram, neko obrne taj novac, zaradi, ja dobijem svoj deo i ok... Medjutim mi na forexu srecemo poluge 1:500... tako da osim dobre volje...malo sta ulazemo. Obicni smo akcionari...ne kazem da to nije nesto, to je jako vazno, na neki nacin uticemo na psihu mase itd, itd... Ali realno ja kad otvorim forex racun od 1000 evra i za godinu dana mi racun bude 3000 evra...znaci....dobio sam. A recimo milioni ljudi su izgubili po cent-dva...tako nesto :) sto i nije tako strasno da bi nekog razbesnelo :) Ali me i dalje zanima taj fundamen grafikona, mogu se jasno uociti mali i veliki igraci...kod svih instrumenata imate grafik koji seta gore dole, a onda se dogodi neki skok ili pad. Pa me navodi na misljenje da li su taj skok ili pad ISTO izazvali trejderi-spekulanti, ili je neko ulozio pravi kesh, da kazem stvarnu lovu. mislim da se ne ponavljam...postavio sam pitanje u proslom postu...

Van mreže elite44

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 6219
  • Karma: 35
    • Pogledaj profil
Odg: Svi mi znamo - ali ne znamoooo
« Odgovor #6 poslato: 08.01.2012, 23:11:54 »
Ti nagli skokovi mogu biti posledica intervencija banaka,ili trenutnog odraza ponude i traznje,takodje moze biti i posledica spekulacije odnosno ocekivanja,kada se kaze spekulacija na berzi laici misle da se to izaziva tako sto se ne stavljaju pare,nemoguce je da bilo ko nestavi pare pa da izazove pokret trzista na gore ili dole,znaci novac se mora staviti,a spekulacija je to npr da ce evro rasti vecina trgovaca spekulise  ocekivanjem  i takodje kupovinom gura na gore to jest jaca Eu,tako da ta spekulativna radnja ocekivanja rasta mora biti potkrepljena novce,bez novca to jes kupovine eura je nemoguce ojacati.Moze pola trgovaca spekulisati pricom ocekivati ga da jaca ,ako nema pokrica sa novcem nece otici gore tako da se nece ni pokazati nagli skok na grafu

Van mreže SuperFX

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2575
  • Karma: 41
    • Pogledaj profil
Odg: Svi mi znamo - ali ne znamoooo
« Odgovor #7 poslato: 08.01.2012, 23:13:48 »
Kad govori covek o forexu, ne zna da li da bude iskren, jer realno to je kao kad otkrijes neku poslovnu tajnu. Sta to u poslovnom svetu znaci...pa to znaci gubitak, jer drugima otvaras oci, pocinju da te kopiraju i manje para za tebe. Zar ne?

Tako je , u potpunosti si u pravu !

Ne kaze se slucajno: "Ako znas - radi, ako ne znas, uci druge".. Tako je to nesto. Stvarno uspesni trejderi nemaju ni vremena ni volje ni motiva da poklanjaju ljudima tajne svog zanata.

Ova ti je na mestu, živa istina !

Ali mene muci pitanje da li je forex zaista zanat ili borba sa vetrenjacama. Da uprostim - Nisam siguran da na forex trzistu svi nastupamo sa istim pravima, tj, da li smo svi ravnopravni, ne ukljucujuci tu novac. Evo recimo primer - postoji neka specijalna forex platforma (program), i nju koriste profi trejderi. Ona recimo moze da nam kaze koliki je protok novca, ponuda, potraznja...

Forex jeste zanat , kao i svaki drugi posao na svetu - nema razlike. Na forex-u su svi jednaki, koliko mu se predaš takvi će ti biti i rezultati, kao i u svakom drugom poslu.
Svakom čoveku je cilj sa što manje prolivenog znoja doći do uspeha. Najvažnija stvar je da se na samom početku stvari dobro postave na svoje mesto, kako bi u budućnosti sve savršeno funkcionisalo. Programa u funkciji olakšanog rada samog trejdera ima i uvek će ih biti. U tvom navedenom slučaju imaš dve opcije : ili ćeš ih kupiti ili ih sam napraviti , ukoliko ti oni uopšte i trebaju. Drži se one stare, " i prosečno tvoje napravljeno će raditi bolje od skupo plaćenog". Baš na tvoje postavljeno pitanje  znam trejdera iz Bugarske koji je razvio svoju aplikaciju kojom on sakuplja u realnom vremenu pozicije ulazaka svih trejdera vodećih 100 brokera na svetu, na osnovu koje ima savršenu sliku kakvo je trenutno opredelje za 10 najvolatilnijih parova. Strategija mu je i zasnovana na kontra poziciji od većine samostalnih trejdera... U aplikaciji naravno nema najvećih igrača na forex-u, pozicije vodećih centralnih banaka, krupnih komercijalnih banaka, investicionih fondova, osiguravajućih i penzijskih fondova, kao i stranih investitora.  Nešto slično tvom razmišljanju...  ;)

I jedno od glavnih pitanja koje me muci jeste kako se formira kurs na forexu? Recimo da govorimo samo o jednom instrumentu. Ja sam to definisao ovako: Recimo u pitanju je zlato. Ako je veca ukupna kupovina zlata od ukupne prodaje zlata, to znaci da je veca potraznja nego ponuda. Zar ne? Ako je veca potraznja da li to znaci da zlatu cena raste? To me buni. Ili mu cena pada...

Tržište FOREX (Foreign Exchange Market ili FX) predstavlja skup operacija vezanih za kupoprodaju jedne strane valute za drugu. Valutni kurs je cena novčane jedinice jedne države, izražena u novčanim jedinicama druge države, prilikom zaključivanja ugovora o kupoprodaji. Ova cena može da se odredi prema odnosu potražnje i ponude određene valute u uslovima slobodnog tržišta.
Sa većom potražnjom i cena skače. Možemo to definisati i slikovitim primerom. Danas je na pijaci kilogram paprike koštao 100din i ona se prodavala na ukupno sto tezgi. Međutim , tokom noći oluja sve pokosila, retki su se spasili nepogode. Ujutru se paprika prodaje na samo deset tezgi.
Mišljenja si da će cena ostati na jučerašnjih 100 din ?  ;D

Zatim, kad je u pitanju tik grafikon, to su trenutne oscilacije u minutu... I recimo dobijemo tik na gore za par pipa. Sta to u praksi znaci?

Dolar je valuta kojom se najviše trguje, nezavisno o tome da li se kupuje ili prodaje, dolar učestvuje u ukupno 89% svih transakcija na deviznom tržištu. Euro je drugi sa 37%, dok je jen na trećem mestu sa 20% itd..
Svi znamo da se na FOREX-u najviše trguje na valutnom paru Eur/Usd, utoliko je i volatilnost na tom paru veća u odnosu na druge parove. U volatilnim danima, da bi se na valutnom paru Eur/Usd pomerilo tržište na gore ili dole za samo 1 pip, u toj sekundi treba da bude transakcija za 2 do 3 milona dolara. Zbog toga je FOREX najlikvidnije i najveće tržište na svetu. Amerikanci se upravo i bore za suspenziju velikog leverage, baš zbog toga kako se na tržištu ne bi događali veliki šokovi , tj. veliki pomeraji.

Ja sam ubedjen da postoje ljudi koji svesno mogu menjati kurs kako oni pozele

Centralne banke svesno mogu da diktiraju i određuju kurs. Videli smo to na nedavnom primeru SNB-a, kada su fiksirali kurs Eur/Chf na 1.20. Za samo 15 min su podigli kurs sa 1.10 na 1.20. Svoje devizne rezerve u visini 100 milijardi švajcaraca su konvertovali u evre, taman za ciljani donji prag kursa. To pojedinci nikako ne mogu da urade, ipak forex nije misterija.

I na kraju :

Budi iskren prema sebi.

Budi spreman da žrtvuješ svoje vreme i novac.

Nikad nemoj prestati sa učenjem i najvažnije, nikada ne odustaj.

Pobednik nikada ne odustaje, a onaj koji odustane nikada ne pobeđuje.

Cena koju treba platiti da bi postao vrhunski trejder je izuzetno visoka, ali svakako se isplati.

... nećeš zažaliti !

Van mreže elite44

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 6219
  • Karma: 35
    • Pogledaj profil
Odg: Svi mi znamo - ali ne znamoooo
« Odgovor #8 poslato: 08.01.2012, 23:38:06 »
Ne mislim da je cena velika, sto se tice novca dok je mini i mikro racuna,A i 500 ili 1000$ se baci u kojekakve gluposti godisnje,kako je ono zovu sopomanija navali narode jos malo pa nestalo.

Van mreže Berkut

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 106
  • Karma: 10
    • Pogledaj profil
    • ForexProjekat
Odg: Svi mi znamo - ali ne znamoooo
« Odgovor #9 poslato: 09.01.2012, 00:44:18 »
Al si me nasmejao debitant  ;D dobar ti nick pravi  ;D ;D

Van mreže dukfx

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 270
  • Karma: 15
    • Pogledaj profil
Odg: Svi mi znamo - ali ne znamoooo
« Odgovor #10 poslato: 09.01.2012, 12:32:50 »
I jedno od glavnih pitanja koje me muci jeste kako se formira kurs na forexu? Recimo da govorimo samo o jednom instrumentu. Ja sam to definisao ovako: Recimo u pitanju je zlato. Ako je veca ukupna kupovina zlata od ukupne prodaje zlata, to znaci da je veca potraznja nego ponuda. Zar ne? Ako je veca potraznja da li to znaci da zlatu cena raste? To me buni. Ili mu cena pada...

Tržište FOREX (Foreign Exchange Market ili FX) predstavlja skup operacija vezanih za kupoprodaju jedne strane valute za drugu. Valutni kurs je cena novčane jedinice jedne države, izražena u novčanim jedinicama druge države, prilikom zaključivanja ugovora o kupoprodaji. Ova cena može da se odredi prema odnosu potražnje i ponude određene valute u uslovima slobodnog tržišta.
Sa većom potražnjom i cena skače. Možemo to definisati i slikovitim primerom. Danas je na pijaci kilogram paprike koštao 100din i ona se prodavala na ukupno sto tezgi. Međutim , tokom noći oluja sve pokosila, retki su se spasili nepogode. Ujutru se paprika prodaje na samo deset tezgi.
Mišljenja si da će cena ostati na jučerašnjih 100 din ?  ;D
U sustini i ja bih voleo da cujem praktican odgovor na ovo pitanje, pre nekog vremena sam nesto slicno trazio ali odgovori su se pretezno svodili na gore ponudjen odgovor.
Meni je jasan princip promene cene na berzama(ili pijacama) tj. princip poklapanja ponude i potraznje, medjutim nisu mi najjasnije dnevne fluktuacije na forexu, pa ako bi neko mogao da prikaze kako to prakticno funkcionise, ko tu nudi a ko potrazuje, ko utice na promenu vrednosti?
Svi STP brokeri lepo naznace da prikupljaju cene najlikvidnijih banaka i provajdera i prikazuju onu koja je u tom trenutku najpovoljnija, to znaci da mi pristajemo na vrednosti koje su one odredile i da nemamo nikakvog ucesca u samoj promeni kursa. Mene zanima ko onda ima? Na koji nacin tamo neki operater u banci odluci koju vrednost je spreman da ponudi?
« Poslednja izmena: 09.01.2012, 12:34:34 dukfx »

Van mreže markot

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 367
  • Karma: 40
  • Alea iacta est !
    • Pogledaj profil
Odg: Svi mi znamo - ali ne znamoooo
« Odgovor #11 poslato: 09.01.2012, 13:33:38 »
Pokusacu  redom  da  objasnim,

Ponuda  i  potraznja  je  ekonomska osnovna  logika, kako  bi  se  objasnilo  formiranje  cijene na trzistu. Ovo  su  elementarne stvari,  i  mislim  da  nije  previse  da  se  ljudi  malo  potrude  i  procitaju  ponesto  o  ovome. Najjednostavnije  objasnjenje,  je povecanje  cijene kada  ima vise  kupaca  a  isti  broj  prodavaca ( jer  ne mogu  svi  da  kupe,  a  kupice  samo  oni  koji  ponude najvise ) ,  vazi  obratna  logika  za  prodaju.

Za dnevne  fluktuacije, obratite  paznju  na  Spread  -  odnosno  BID  and ASK .  BID   predstavlja  najblizi  mjesecni  ugovor ( spot) , a  ASK  najblizi mjesec  dostavljanja -  najblizi  udaljeni mjesec.   Obicno  je  BID  jeftiniji  ,zbog  manjih transakcionih  troskova ( skladistenje,  prenos,  takse..itd ) . Da ne  bih  previse  komplikovao,  radi  se  o  ugovorima  koji  mogu  biti  razliciti ..od  berzanskih  do  OTC ( derivati ..)  Bid  se  obicno  naziva -  Discount ,  dok  je  ask -  Premium . Ovaj  Gap  se moze  povecati, ako naglo  skoci  potreba  za nekom  robom.

Na nasim  paltformama,  mi  trgujemo  elektronskim  brojilima koji  nemaju  veze  sa dostavljanjem  robe(teoretski  ta  mogucnost  postoji).  Pa,  ako  kupujete  zlato , u  slucaju  dobitka  vasa banka/ broker  vama isplacuje u  keshu , dok  sa  drugom  bankom  po  potrebi  obavlja setlemnt  na kraju  radnog  dana (  obicno je to  na  Londonskom  LIBOR ,  ali  banke mogu  uraditi settlemt  i  van  toga ). Settlemnt je obavezan,  a  zavisi kada  se  obavlja  i  kako  se  obavlja jer  ovo  pravi  knjigovostvene  razlike  koje  vode  ka manipulaciji.

Svi  veci  brokeri  izlaze na interbank  trzistu,  gdje  se  najmanji  volumen  trgovine  krece  od  10  mil,  pa  nadalje . To znaci,  kada  mi  stavimo  mikro  lot  ( 0.001) ili 1000 k  - onda nas  broker sakuplja sve  margine,  kombinuje  jednu  veliku  marginu  i  sa  takvom  ponudom  izlazi  na trziste.  Nekada je  trebalo  zvati telefonom  brokera ,  i  kazati  mu  svoj  nalog  da  bi  on  obavijestio  Floor tradera  sta  da  kupi  ili  proda. Ovakvim nacinom  trgovine  ,slippage je bio  ogroman.  Danas  se  to  radi  elektronski .
Zavisno  od ponude koja se nadje  na Interbank  trzistu,  neki  broker moze  ponuditi  svojim  klijentima(  tj.  nama trejderima )  veci  discount /Bid  ,  dok  neki  drugi  broker  daje  vecu  cijenu  svojim  klijentima .  Zavisno  od dostupnih  ugovora tako  se  i  krece  cijena  ponude naseg  brokera  nama. Naravno,  mi  to sve  vidimo pojednostavljeno  na  grafiku.  Nekada  se  grafik  rucno  crtao ( u  vrijeme  Jassi  Livermora) ,i  bio  je poznat  kao  point  &  figure.

Na  grafiku  postoje  vise nacina  kako  predstaviti  cijenu. Pored  standradnih  -   koje  vremenski  mjere cijenu imamo  Tick   i  Volume. 
Tick  predstavlja kolicinu  obavljenih  transakcija  u  zadatom brojcanom  obliku,.  NPR, ako   postavimo  TICK 20   onda  se  svijeca (ako  odaberemo  svijecu  kao  nacin  formiranja ) formira poslije  20  obavljenih  transakcija  -  LONG ili  SHORT . Tick  ne  mjeri  koliko  je  pojedinacno  ''teska''  neka  transakcija , vec  samo  broj  transakcija.

Volume  ,  mjeri  ''tezinu'' transakcija  i  svijece  se  formiraju  kada  se  obavi  odredjena  suma -limit.

Sto  se  tice uticaja  na  trziste,  mi  grupno  nastupamo ,tj.  kako  sam  vec objasnio da funkcionise  izlazak  na  Interbank  trziste . Sve ostalo  je ponuda  i  potraznja !

Nadam  se  da sam  malo  pomogao,
pozz

Van mreže led_bob

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 137
  • Karma: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Svi mi znamo - ali ne znamoooo
« Odgovor #12 poslato: 09.01.2012, 22:54:52 »
Danas je moja firma kupila od domaće banke $14000
Broker iz BG-a nudi cenu dinarsku 3-15 minuta
NBS radi otkup deviza od 09-12 za ceo dan, pa tako i banke rade  >:(

Ako nisi primetio i najobičnije menjačnice u gradu minimum dva puta menjaju kurs.

Okreni se, forex je oko tebe.

Hoćeš li kupiti paprike po kiši ili prodati $ u fotelji i zaraditi ?

Van mreže Mitros

  • Poruke: 10
  • Karma: 0
    • Pogledaj profil
Odg: Svi mi znamo - ali ne znamoooo
« Odgovor #13 poslato: 14.08.2013, 17:59:26 »
U ovome se slažem sa debitantom
Citat
Stvarno uspesni trejderi nemaju ni vremena ni volje ni motiva da poklanjaju ljudima tajne svog zanata.

Ovo sam iskusio i osobno jer ako želiš biti uspješan trejder malo je vremena da možeš o svemu pisati a još manje raspravljati o svojoj strategiji.

OVO je univerzalno pravilo za sve forume, uvek oni koji zaista znaju i rade nemaju vremena da se piskaraju po forumima ili ako vec dele iskustva i znanje to i naplacuju .... ali je zato pogodno da iz razlicitih iskustava nas ostalih shvatimo kako nesto funkcionise