Autor Tema: legalnost forexa-fizicka lica  (Pročitano 102477 puta)

Van mreže ticmiFX

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 281
  • Karma: 22
  • forex fight, forex fight revenge, forexballl
    • Pogledaj profil
Odg: legalnost forexa-fizicka lica
« Odgovor #180 poslato: 29.12.2012, 18:39:43 »
http://www.b92.net/biz/komentari.php?nav_id=673357  Pucajte, ko ima TW neka salje...
KUM, pobednik

Van mreže zagi

  • Newbie+
  • *
  • Poruke: 5
  • Karma: 0
    • Pogledaj profil
Odg: legalnost forexa-fizicka lica
« Odgovor #181 poslato: 06.03.2013, 15:18:57 »
Zna li iko, krajnje pouzdano, na osnovu licnog iskustva ili na osnovu informacija meritornog organa, tipa "Poreska uprava",koja vrsta poreza se placa na dobit ostvarenu trgovanjem finansijskim derivatima(konkretno, forex), i kako se u banci prijavljuje "priliv" po tom osnovu, mozda bi najbolje bilo da odgovori neko ko je odgovoran za ovaj sajt,racunajuci da je i najinformisaniji.Hvala unapred.

Van mreže Panzer

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 411
  • Karma: 48
    • Pogledaj profil
Odg: legalnost forexa-fizicka lica
« Odgovor #182 poslato: 25.05.2013, 22:27:25 »
Zna li iko, krajnje pouzdano, na osnovu licnog iskustva ili na osnovu informacija meritornog organa, tipa "Poreska uprava",koja vrsta poreza se placa na dobit ostvarenu trgovanjem finansijskim derivatima(konkretno, forex), i kako se u banci prijavljuje "priliv" po tom osnovu, mozda bi najbolje bilo da odgovori neko ko je odgovoran za ovaj sajt,racunajuci da je i najinformisaniji.Hvala unapred.
vise informacija možes naci na ovom linku
http://banke.online.rs/42/779/clanak/primanje-uplata-po-osnovu-forex-zarade.htm
Tema trgovine na FOREX tržištu je sve aktuelnija i kod nas, sve se više građana odlučuje za zaradu na ovaj način. Mnoge banke, pak, nisu dovoljno informisane po ovom pitanju, pa se dešava da klijenti ne mogu da podignu sopstveni novac, zbog administrativnih i drugih prepreka.
Pre nekoliko nedelja posetilac našeg sajta nam se obratio sa problemom nemogućnosti knjiženja zarade ostvarene putem FOREX trgovine: službenik u banci nije znao koju šifru transakcije da navede kao odgovarajuću. Uz neznatne izmene teksta, prenosimo vam iskustvo našeg posetioca, a njegov identitet, na lični zahtev, ostaje poznat Udruženju građana Moj dinar.
Moguća su dva slučaja primanja uplata po osnovu FOREX trgovine.
Prvi je slučaj kada broker sa kojim pravite ugovor i preko kojeg ćete trgovati dozvoljava uplate na vaš tradeing račun preko npr. kartica i sličnog (poput Moneybookers, Alert pay i drugih payment procesora). U ovom slučaju je procedura fundiranja vašeg računa veoma brza i jednostavna i završava se sa par klikova mišem i to je sve.
Kada ostvarite zaradu zatražite instrukciju za transfer od banke u kojoj imate devizni račun i to u valuti u kojoj ce vam broker uplatiti sredstva, pošaljete to brokeru ili ranije popunite u predviđene formulare za to na sajtu brokera i to je sve.
U roku od 2 do 5 radnih dana sredstva vam ležu na račun, iz banke Vas obaveste da ste primili sredstva, odete u banku, potpišete izjavu "Prihodi po osnovu brokerskih poslova, šifra 310" i stvar je gotova.
Drugi slučaj je nešto komplikovaniji, kada je broker isuviše oprezan, ali najčešće i maksimalno pouzdan i zahteva fundiranje računa isključivo tzv. wire transferom, npr. Dukascopy.
Pri inodoznaci koju je potrebno tada organizovati, pored uobičajenih stvari koje se popunjavaju (osnovni podaci, brojevi računa, SWIFT i slično) te vaše oznake kod brokera (navedeni broj ili već kako vas broker obavesti) potrebno je uneti i šifru transfera, a ona je 519 Porfolio Investment.
Uz to je potrebno potpisati izjavu da nećete kupiti više od 10% akcija bilo koje firme u inostranstvu, kao i priložiti Ugovor sa brokerom na uvid (može i u PDF formatu). Ovo sa 10% je tipičan primer neregulisanosti i neprepoznavanja FOREX-a kao takvog u domaćem zakonodavstvu.
Proces podiznja zarade je istovetan kao i u prvom slučaju.

Bitno je napomenuti i sledeće: neki ljudi se polakome na withdrawal opcije (Moneybookers, Alert pay) ali tu je caka u sledećem: Moneybookers ima ograničenje koje kaže da preko vašeg naloga kod njih u roku od 90 dana može u oba smera proći 4,500 eura. Takođe, važno je napomenuti i to da sto je broker ozbiljniji to su deposit-widhrawal opcije svedenije, te što su opcije šarenije to je broker skuplji za poslovanje. Na kraju krajeva, i kad se napuni Moneybookers racun kad-tad poželite da sredstva prebacite u svoju banku, na račun - a tu vas opet čeka procedura kao da ste išli odmah wire-transferom.

Što se tiče prijave i plaćanja poreza na kapitalnu dobit o tome je potrebno obaveštavati se putem sredstva javnog informisanja. Sve zavisi od ambicija i uspeha, a recimo, za sume ispod 15,000 eura niko nista i ne pita niti se pojavljujemo na radarima poreskih sluzbi.
Ovde moguće kombinovati čak i neke brokere koji u saradnji sa nekim banakama izdaju posebnu debitnu karticu koju vam pošalju i preko koje možete vršiti podizanje gotovine na bankomatima širom sveta. Međutim, ograničenje je što je odrzavanje ovih kartica preskupo, naknade na podignuti novac su velike, a i brokeri često nizom ogranićenja odbiju ljude od korišćenja takve metode ako iole ozbiljnije i ambicioznije rade trgovinu na FOREX tržištu.

Van mreže Mitros

  • Poruke: 10
  • Karma: 0
    • Pogledaj profil
Odg: legalnost forexa-fizicka lica
« Odgovor #183 poslato: 14.08.2013, 17:50:52 »
Mene zani ko je odgovoran za izdavanje dozvola za forex brokere kod nas ???

Van mreže elite44

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 6219
  • Karma: 35
    • Pogledaj profil
Odg: legalnost forexa-fizicka lica
« Odgovor #184 poslato: 04.10.2013, 12:04:48 »
Forex da ili ne.sa sajta banka intese se moze zakljuciti FOREX DA U SRBIJI.licno su mi jade zadavali.sada sve pohvale sa moje strane http://www.bancaintesa.rs/code/navigate.aspx?Id=416

Van mreže urosh1

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 638
  • Karma: 29
    • Pogledaj profil
Odg: legalnost forexa-fizicka lica
« Odgovor #185 poslato: 04.10.2013, 12:14:22 »
Forex da ili ne.sa sajta banka intese se moze zakljuciti FOREX DA U SRBIJI.licno su mi jade zadavali.sada sve pohvale sa moje strane http://www.bancaintesa.rs/code/navigate.aspx?Id=416

Ovo stoji odavno na sajtu Banca Intesa-e. Ako si imao problema kod svrhe na osnocu čega ti stiže devizni priliv, to je druga stvar. Verujem da većina zna na koji način treba opravdati te prilive. E sada, prilivi veći od 10 k ili 12 k , ne znam tačno, tu već nema pomoći, išao bi porez od čak 20 % čini mi se.

Van mreže elite44

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 6219
  • Karma: 35
    • Pogledaj profil
Odg: legalnost forexa-fizicka lica
« Odgovor #186 poslato: 04.10.2013, 12:31:21 »
Forex da ili ne.sa sajta banka intese se moze zakljuciti FOREX DA U SRBIJI.licno su mi jade zadavali.sada sve pohvale sa moje strane http://www.bancaintesa.rs/code/navigate.aspx?Id=416

Ovo stoji odavno na sajtu Banca Intesa-e. Ako si imao problema kod svrhe na osnocu čega ti stiže devizni priliv, to je druga stvar. Verujem da većina zna na koji način treba opravdati te prilive. E sada, prilivi veći od 10 k ili 12 k , ne znam tačno, tu već nema pomoći, išao bi porez od čak 20 % čini mi se.
Jos pre vise od pet godina stvarali su mi probleme za slanje novca brokeru,vozali su me e moze pa onda ne moze,sada je bitno da iz ovoga proistice FOREX DA U SRBIJI

Van mreže urosh1

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 638
  • Karma: 29
    • Pogledaj profil
Odg: legalnost forexa-fizicka lica
« Odgovor #187 poslato: 04.10.2013, 12:37:47 »
Za slanje samo putem kartice ... wire transfer ne smem ni da zamislim kako bi bilo !!! Moraš da im dokazuješ gde ide, kome, po kom osnovu, fakturu itd...
Samo kartica !

Van mreže Panzer

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 411
  • Karma: 48
    • Pogledaj profil
Odg: legalnost forexa-fizicka lica
« Odgovor #188 poslato: 07.10.2013, 14:35:28 »
Ok ljudi vidim da ste na pogresnom tragu.
To sto pise na Intesa sajtu nema feze sa Forex spot trzistem, vec sa menjacnicama i internim trgovanjem banke.
Kod nas je kroz zakon o finansijkim instrumentima iz 2011 dozvoljeno trgovanje na forexu, tacnije ceo zakon je prepisana MIFID regulativa, ali iz nekog razloga nije protumaceno u sifrarniku NBS .

Ljudi iz NBS i dalje misle da se ovde menjaju devize kao u menjacnici, naravno da to nema veze sa vezom.  Tako da recimo imate na sajtu NBS onu budalastinu gde pise da se FX moze obavljati samo u bankama i menjacnicama, a onda i skriveni link ka razjasnjenju guvernera da gradjani kao fizicka lica mogu da trguju samo sa brokerima koji imaju regulativu iza sebe kao i kompenzacisjki fond. Taj link necete naci na glavnoj stranici NBS , ali prethodni gde se namerno mesa menjanje deviza sa forex spot trzistem , je okac na glavnoj stranici

Van mreže urosh1

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 638
  • Karma: 29
    • Pogledaj profil
Odg: legalnost forexa-fizicka lica
« Odgovor #189 poslato: 07.10.2013, 20:52:55 »
Ok ljudi vidim da ste na pogresnom tragu.
To sto pise na Intesa sajtu nema feze sa Forex spot trzistem, vec sa menjacnicama i internim trgovanjem banke.
Kod nas je kroz zakon o finansijkim instrumentima iz 2011 dozvoljeno trgovanje na forexu, tacnije ceo zakon je prepisana MIFID regulativa, ali iz nekog razloga nije protumaceno u sifrarniku NBS .

Ljudi iz NBS i dalje misle da se ovde menjaju devize kao u menjacnici, naravno da to nema veze sa vezom.  Tako da recimo imate na sajtu NBS onu budalastinu gde pise da se FX moze obavljati samo u bankama i menjacnicama, a onda i skriveni link ka razjasnjenju guvernera da gradjani kao fizicka lica mogu da trguju samo sa brokerima koji imaju regulativu iza sebe kao i kompenzacisjki fond. Taj link necete naci na glavnoj stranici NBS , ali prethodni gde se namerno mesa menjanje deviza sa forex spot trzistem , je okac na glavnoj stranici

Slažem se ... samo sam se bio nadovezao ! Nema to veze s vezom !

Ima nešto na komercijalnoj banci tj sajtu komercijalne banke kombank.rs , čak postoji i neka platforma, e sada, nisam siguran da li je forex tržište ili samo naš čuveni belex :)

Van mreže Panzer

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 411
  • Karma: 48
    • Pogledaj profil
Odg: legalnost forexa-fizicka lica
« Odgovor #190 poslato: 07.10.2013, 22:10:48 »
Belex  :'( !

Van mreže elite44

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 6219
  • Karma: 35
    • Pogledaj profil
Odg: legalnost forexa-fizicka lica
« Odgovor #191 poslato: 09.10.2013, 09:10:19 »
FX poslovanje obuhvata sve poslove kupoprodaje deviza po zahtevu klijenta u skladu sa trenutnim tržišnim uslovima. Ovaj način kupovine stranih valuta namenjen je svim klijentima. Kupoprodaja deviza se može realizovati izvršenjem istog dana ili pak određenog datuma, i u tom slučaju se govori o terminskoj kupoprodaji deviza. Praktično, kada god klijent banke ima potrebu da izvrši plaćanje u inostranstvu a ne poseduje devize na svom računu, obraća se banci sa zahtevom da mu proda devize koje će iskoristiti za plaćanje obaveza.      Ovde lepo pise kada god klijent ima potrebu da nesto plati u inostranstvu to jeste u nasem slucaju uplati kod brokera devize moze preko njih ,ja ovo jedino mogu protumaciti da je fx dozvoljen,samim tim sto mogu obaveze placati u inostranstvo..A to sto intesa nudi konverzacije ili konverzacije po ugovoru to jeste na primer danas udjem u dolare ,a uz dogovor to jeste ugovor navedem datum kada cu preci u euro na primer za 60 dana i na taj dan ja bih imao euro,to sto oni nude je binarna opcija ,one su moguce za minut ,deset minuta sat, dan pa i mesec dva tri .Jos jednom nama je najbitnije da se novac moze prebacati u inostranstvo.njihova binarna usluga to jeste trgovina me ne interesuje mogu oni nuditi ,nase je dali to zelimo,bitno je da se novac moze prebacati u inostranstvo,a kakvu trgovinu mi zelemo koristiti je nasa zelja nemogu nam oni odredjivati

Van mreže elite44

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 6219
  • Karma: 35
    • Pogledaj profil
Odg: legalnost forexa-fizicka lica
« Odgovor #192 poslato: 09.10.2013, 10:27:31 »
FX poslovanje obuhvata sve poslove kupoprodaje deviza po zahtevu klijenta u skladu sa trenutnim tržišnim uslovima. Ovaj način kupovine stranih valuta namenjen je svim klijentima. Kupoprodaja deviza se može realizovati izvršenjem istog dana ili pak određenog datuma, i u tom slučaju se govori o terminskoj kupoprodaji deviza. Praktično, kada god klijent banke ima potrebu da izvrši plaćanje u inostranstvu a ne poseduje devize na svom računu, obraća se banci sa zahtevom da mu proda devize koje će iskoristiti za plaćanje obaveza.      Ovde lepo pise kada god klijent ima potrebu da nesto plati u inostranstvu to jeste u nasem slucaju uplati kod brokera devize moze preko njih ,ja ovo jedino mogu protumaciti da je fx dozvoljen,samim tim sto mogu obaveze placati u inostranstvo..A to sto intesa nudi konverzacije ili konverzacije po ugovoru to jeste na primer danas udjem u dolare ,a uz dogovor to jeste ugovor navedem datum kada cu preci u euro na primer za 60 dana i na taj dan ja bih imao euro,to sto oni nude je binarna opcija ,one su moguce za minut ,deset minuta sat, dan pa i mesec dva tri .Jos jednom nama je najbitnije da se novac moze prebacati u inostranstvo.njihova binarna usluga to jeste trgovina me ne interesuje mogu oni nuditi ,nase je dali to zelimo,bitno je da se novac moze prebacati u inostranstvo,a kakvu trgovinu mi zelemo koristiti je nasa zelja nemogu nam oni odredjivati
Nikakva razlika ne postoji to sto bih na primer preko intese po ugovoru drzao dolare na primer 60 dana pa presao u euro,ili bi zaradio ili izgubio samim tim to je trgovina.Sa druge strane uplatim novac kod neke banke ili brokera i na dnevnom trgovanju isto iz dolara predjem u euro ili cu zaraditi ili izgubiti i ovo se naziva trgovinom.E mene ne moze biti jasno kako po nekima fx jos nije dozvoljen.A pri tome na sajtu intese je upotrebljena rec FX ili forex poslovanje  sa inostranstvom.Forex je Forex ta rec nema dva znacenje to je trziste novca jedinstveno u svetu,gde se vrsi kupoprodaja deviza i ostalih derivata.

Van mreže jelenam

  • Newbie+
  • *
  • Poruke: 10
  • Karma: 2
    • Pogledaj profil
Odg: legalnost forexa-fizicka lica
« Odgovor #193 poslato: 05.02.2014, 16:09:50 »
Hm, elektronsko pretakanje para sa racuna na racun?

Samo pitam. Postoje opcije otvaranja racuna u Madjarskoj, na Kipru... kad pare legnu na vas racun, prebacite u zemlju. 'Poslala tetka' je sifra transfera. A mozete i sami svoje pare da perete... na koliko li je sve nacina nelegalno ovo sto sam napisala?
Konstatujem da nam je komicno trziste, u bankama radi ko vec radi, a postenje vas samo vodi nigde. Bolje da vas prijatelj prijavi kao portira i da mu placate doprinose, nego da pokusavate da legalno sebe prikazete kao FX trejdera. banghead