Autor Tema: U kom momentu cena raste/pada  (Pročitano 25506 puta)

Van mreže bosanova

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 76
  • Karma: 1
    • Pogledaj profil
U kom momentu cena raste/pada
« poslato: 09.12.2011, 19:25:50 »
Interesuje me - da li bi neko mogao da mi kaze - kada cena raste(pada)
Kad npr. trejderi cuju neku vaznu vest pa ogromna vecina njih preduzme neku akciju - ili zatvore nalog ili ga otvore.

Ovde sam dao primer za mene - al zamislite da puno tradera uradi isto u istom trenutku.
Ako ja naprimer Kupujem , to ce usloviti teoretski (malo naravno) uvecanje cene - cena skace.
I obratno, ako ja naprimer Prodajem , to ce usloviti (malo naravno) padanje cene.
Pitanje glasi:
 Kada i KAKO ce se moj nalog UTICATI na cenu (teoretski naravno)? :
 A) u trenutku otvaranja naloga , ili
 B) u trenutku zatvaranja naloga ( sto moze biti i posle 2 dana).
C)  ili u oba slucaja dolazi do uticaja na promenu cene


Ili to zavisi od tipa naloga. Ovo je moje razmisljanje - Pitam vas da li sam u pravu ?
Ako cena ima uzlazni trend. I stigne losa vest koja ce uticati da padne. Traderi koji imaju otvorene naloge kupovne  (jer je uzlazni trend) skoro istovremeno zatvaraju svoje kupovne naloge - bojeci se predstojeceg pada cene. U tom trenutku bi trebalo cena da skoci - puno kupovnih naloga je zatvoreno. Znaci zatvaranjem kupovnog naloga cena skace, (dok se prilikom otvaranja Kupovnog naloga ne desava uticaj na cenu)
Istovremeno traderi otvaraju prodajne naloge , zbog lose vesti narovno - u trenutku otvaranja Prodajnog naloga cena pada (dok se prilikom zatvaranja Prodajnog naloga ne desava uticaj na cenu).

Jesam li u pravu?


Van mreže FXModerator

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5720
  • Karma: 65
  • www.forexsrbija.rs
    • Pogledaj profil
    • Forex Srbija
Odg: U kom momentu cena raste/pada
« Odgovor #1 poslato: 09.12.2011, 22:03:23 »
...
Jesam li u pravu?

Pa, delimično... Logički razmišljaš i to je za pohvalu, ali ćeš vremeno da primetiš da se na fx-u ne dešava sve po logici.
Ali, nažalost, mi smo vrlo mali i moramo da igramo kako veliki igrači sviraju. Dakle ako se dese dobre vesti za dolar ne mora da znači da će valuta da ojača, nego će big players da pohrle za akcijama američkih kompanija pa će dolar da padne u zapećak u to vreme i da slabi.
S druge strane, ono što si pitao u vezi SL-a: zamisli situaciju da znaš da je jako puno trgovaca stavilo na sell, SL na 1.4000, a trenutna cena je 1.3950. Naravno da će tržište da ode da pokupi sve te SL-ove i samim tim čišćenjem da ugrabi još momentuma za pohod na gore pa će tako da dođe na 1.4050 (na primer) i tek onda da se spusti...

Sve u svemu: big fish eats little fish. Mi smo tu da uhvatimo talas!

Van mreže aleksandarmfx

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 365
  • Karma: 7
    • Pogledaj profil
Odg: U kom momentu cena raste/pada
« Odgovor #2 poslato: 10.12.2011, 00:44:13 »
Cenu odredjuje odnos ponude i traznje za odr valutom. Ako ponuda raste cena mora da pada da bi bila primamljiva. ako traznja raste onda je valuta vec primamljiva i cena mora da raste.
Kad se izjednjace ponuda i traznja- buy i sel tu kurs staje- ostaje konstantan u ravnotezi , dok se opet ne poremeti usled promene ponude ili traznje.
Kad veliki broj pozicija idu buy eurusd a manji broj ili manja kolicina ide sel kurs raste . Oni su na trzistu. E sad cena dostigne neki nivo i veoma je visoka tako da vise niko nece da kupi u tom trenutku su jaci prodavci i oni obaraju cenu a i tad se desi da dodje losa vest za eur i sad i oni sto su kupili izlaze iz pozicije tako sto prodaju dakle i oni obaraju cenu, i samo tako mogu da izadju sa trzista ako obave kupoprodaju odredjenog para u istom obimu . E sad kad sve manje njih prodaje cena sporije pada i i kad opet kupci preovladaju cena opet raste. Zato je osnovno pravilo rastuceg trenda HH HL i opadajuceg Lh LL.
Dakle svi uticu i kad ulaze u poziciju i kad izlaze.
Obrati paznju na volume indikator i videces da kad se objavi vest na m1 time frame u se vidi koliko je njih kupilo ili prodalo u tom minutu a cena kaze kojih je bilo vise.
Ako cena oscilira izmedk odredjenih nivoa onda kurs ostaje u tim granicama jer su snage izjednacene i to sve dok jedna strana ne preovlada.
Tu se cesto desavaju i lazni proboji kad cena naglo krene u jednu stranu pa se jos brze vrati. Zato se ceka da se proboj i povratak zavrse i onda se vidi da li je proboj nivoa bio pravi i cena ce i dalje u tom smeru ili se vraca u okvire.
A uticaj trejdera postoji. Ako gledas glafikon i trenutnu svecicu na m1 i vidis da cena pada za 0.1 pips pa 1 pips pa 10 pipsa u sekundi onda znas da su veliki igraci u igri i ti im pomazes i hvatas talas.
Momentum counts.