Autor Tema: Referendum u Švajcarskoj - Zlatna inicijativa  (Pročitano 31022 puta)

Van mreže FXModerator

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5720
  • Karma: 65
  • www.forexsrbija.rs
    • Pogledaj profil
    • Forex Srbija
Odg: Referendum u Švajcarskoj - Zlatna inicijativa
« Odgovor #15 poslato: 22.12.2014, 11:56:10 »
E da nije cent usao postao bi ziva legnda ;)

Da nije cent, veruj mi da ne bih postavljao ovde :)

Statement sam postavio da bi ljudi videli da može uz dobru zamisao i još bolji money management da se zaradi. O ovome smo pisali, doduše, u drugoj temi, ali nema veze, nek se piše na sve strane.

I opet, EURCHF se vratio na iste nivoe, SNB definitivno neće dozvoliti da padne ispod 1.2, a onaj ko hoće samo nemo da posmatra kako mu pare prolaze ispred očiju, a da ne ugrabi nešto od njih, treba da razmisli da li želi da se bavi forexom ili ne.

rale, pukovnik ili pokojnik? ;)

Van mreže ralerasa

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 58
  • Karma: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Referendum u Švajcarskoj - Zlatna inicijativa
« Odgovor #16 poslato: 22.12.2014, 15:06:38 »
E da nije cent usao postao bi ziva legnda ;)

Da nije cent, veruj mi da ne bih postavljao ovde :)

Statement sam postavio da bi ljudi videli da može uz dobru zamisao i još bolji money management da se zaradi. O ovome smo pisali, doduše, u drugoj temi, ali nema veze, nek se piše na sve strane.

I opet, EURCHF se vratio na iste nivoe, SNB definitivno neće dozvoliti da padne ispod 1.2, a onaj ko hoće samo nemo da posmatra kako mu pare prolaze ispred očiju, a da ne ugrabi nešto od njih, treba da razmisli da li želi da se bavi forexom ili ne.

rale, pukovnik ili pokojnik? ;)

    Fx,  ti si general a mi ostali cekamo unapredjenje  :)

   

Van mreže FXModerator

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5720
  • Karma: 65
  • www.forexsrbija.rs
    • Pogledaj profil
    • Forex Srbija
Odg: Referendum u Švajcarskoj - Zlatna inicijativa
« Odgovor #17 poslato: 22.12.2014, 21:45:04 »
rale, pukovnik ili pokojnik? ;)

    Fx,  ti si general a mi ostali cekamo unapredjenje  :)

Sve po zasluzi!

O0

Van mreže FXModerator

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5720
  • Karma: 65
  • www.forexsrbija.rs
    • Pogledaj profil
    • Forex Srbija
Odg: Referendum u Švajcarskoj - Zlatna inicijativa
« Odgovor #18 poslato: 15.01.2015, 23:48:25 »
Danas nije baš bila prijatna situacija. Sreća da smo bili pametni pa se novac i ranije povlačio da ublaži efekte  :)

Van mreže makarona365

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 57
  • Karma: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Referendum u Švajcarskoj - Zlatna inicijativa
« Odgovor #19 poslato: 16.01.2015, 00:38:37 »
Pozdrav.

Mozes li mLo da pojasnis ovu situaciju sa svajcarcem tj. iz kog razloga ovoliko jacanje , zatim sto su brokerske kuce zamrzle sve parove sa chf i rasirile spred na neke nenormalne vrednosti 300 pisa i vise.

Van mreže FXModerator

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5720
  • Karma: 65
  • www.forexsrbija.rs
    • Pogledaj profil
    • Forex Srbija
Odg: Referendum u Švajcarskoj - Zlatna inicijativa
« Odgovor #20 poslato: 16.01.2015, 08:58:32 »
Detalje možeš da pročitaš u našim vestima od juče: SNB odustala od minimalnog kursa i Banka šokirala finansijska tržišta, a u najkraće rečeno: Tomas Jordan, predsednik SNB-a je od juče najomraženija figura u FX biznisu, ne samo trgovaca, nego i brokera, pa i banaka.

Naime, on je pre samo dve nedelje potvrdio da će SNB kao osnovicu zadržavanja slabijeg CHF-a da se drži kursa 1.2, ali je juče, iznenada, na svačije zaprepašćenje, SNB objavila da, posle 3,5 godine, više neće braniti ovaj kurs. Rezultate smo svi videli, EUR/CHF i USD/CHF su u roku od nekoliko minuta pali 30%, odnosno 15%. Toliko o tome koliko se može verovati centralnim bankama.

Posledice su to da je loše prošlo 90% trgovaca koji su bili u long pozicijama, u odnosu na 10% njih koji su bili short (mada sam negde naišao i na podatke da je svega 4% posto bilo short).

Međutim nisu samo oni (mi) prošli loše: pojavile su se vesti da su pojedine brokerske kuće juče doživele sunovrat, pa je tako novozelandski Excel Markets objavio da će morati da zatvore posao, IG Group je objavio gubitak od 30 miliona funti, FXCM od čak 225 miliona dolara, a švajcarski Swissqoute minus od 25 miliona franaka.

Kad smo već kod posledica koje je ovaj potez SNB ZA SADA izazvao u svojoj domovini: vrednosti akcija najvećih švajcarskih banaka Credit Suisse i UBS su pale juče 24% odnosno 16%.

Sve je to dovelo do bukvalno nenormalne situacije gde nije bilo likvidnosti na tržištu jer su provajderi zaustavili trgovanja u CHF-u, te brokeri nisu mogli da ispune zahteve trgovaca, te su stoga morali i da obustave trgovanja ovom valutom. Mnogi brokeri su poslali obaveštenja da će da vrše reviziju zatvorenih pozicija tako da oni koji su i zatvarali pozicije u plusu mogu da očekuju smanjenje svojih profita.

Loše prolaze i svi oni u našem regionu i širom Evrope koji imaju kredite u švajcarskoj valuti, jer im je rata porasla 20% preko noći.

Naravno, postoje i oni koji su vrlo dobro prošli. Setimo se samo bivšeg predsednika SNB-a Hildebranda, čija supruga je veoma puno zaradila pre 3,5 godine kada je SNB uspustavio peg na 1.2, a Hildebrand je zbog toga i postao bivši predsednik.
Zatim jako lepo su prošli oni koji rade u Švajcarskoj, a žive (troše novac) u EU. Dobili su nenadano povećanje plate od 20% ;)

Međutim, sveukupne posledice i razlozi će se tek videti narednih dana/meseci kada se tržište navikne na situaciju.
Do tada, ako ne možete da sedite na rukama i dalje od tastature, vrlo pažljivo trgujte sa CHF parovima, ako baš morate.

O0